Vsi, ki ste se vsaj enkrat srečali s prhljajem, in takih vas je večina, ste to težavo verjetno že proučili do potankosti. Skupni imenovalec nastanka prhljaja je kvasovka.
Premislite, kje bi se utegnila skrivati težava, ki se kaže v obliki prhljaja. Ste bili morda v zadnjem času izpostavljeni stresu? Stres se namreč odraža na koži in tudi na lasišču. Ali vaša prehrana vsebuje dovolj nujnih hranilnih snovi?
Preverite svojo nego in negovalne izdelke
Ste v zadnjem času menjali šampon za umivanje las ali uporabljali kak drug izdelek za nego las? Poskusite z naravnim šamponom za lase, uporabljajte manjše količine šampona, lase pa umivajte z mlačno in ne vročo vodo. Lasišča ne praskajte, izogibajte se tudi rabi preparatov za urejanje pričeske in izdelkom za lase, ki vsebujejo alkohol.
Uredite prehrano
Izogibajte se prehrani, bogati s sladkorjem. Prhljaj pogosto povzroči glivično vnetje; ker sladkor pospešuje glivično rast, omejite uživanje sladkarij in sadja, ki vsebuje več sladkorja (banane, ananas, suho sadje, pomaranče …) Uživajte čim več surove zelenjave ter se izogibajte jedem, ki vsebujejo kvas in alkoholu.
Izogibajte se uživanju hitre in nezdrave hrane ter posezite po prehranskem dopolnilu, kot je B-kompleks, saj je bogat vir pomembnih vitaminov, ki pomagajo ohranjati zdravo kožo, lase in živčni sistem.
Dehidracija se kaže tudi v obliki slabega videza kože in prhljaja, zato pijte čim več vode in nesladkanih čajev ter se izogibajte uživanju kofeina, ki lahko stanje še poslabša.
Uživajte hrano, bogato s cinkom (pšenični kalčki, morska hrana, soja, leča, bučna semena) in s selenom (tunina, brazilski oreščki, orehi, sončnična semena). Na voljo so tudi prehranska dopolnila s cinkom in selenom.
Pomirite lasišče s kisom
Kis je dober zaviralec bakterij in glivic, obenem pa izboljša prekrvavljenost lasišča. Nekaj žlic jabolčnega kisa zmešajte z malce vode in mešanico nanesite na lasišče. Pustite delovati nekaj časa (lahko tudi čez noč), nato pa lase umijte z naravnim šamponom.
Soda bikarbona
Nanesite jo na lase, zmasirajte lasišče in pustite delovati tri minute. Nato lasišče temeljito sperite in ne uporabite šampona, ki bi ga dodatno izsušil. Soda bikarbona z lasišča odstrani odmrle celice in mu odvzame maščobo.
Blagodejno olivno olje
Dve žlici olivnega olja zmešajte z dvema žlicama limoninega soka in dvema žlicama vode. Mešanico nanesite na lasišče, pustite delovati 20 minut, nato pa jo sperite ter umijte lase z pomirjevalnim naravnim šamponom.
Eterična olja
Deset kapljic eteričnega olja čajevca, evkalipta, poprove mete ali bergamotke zmešajte z dvema žlicama jojobinega ali sladkega mandljevega olja. Mešanico za deset minut nanesite na lasišče in nato umijte lase.
Kdaj poiskati pomoč zdravnika?
Po zdravniško pomoč se odpravite, kadar se prhljaj pridruži rdeče, srbeče ali pekoče lasišče.
Tina Pečan