Da je investiranje način, kako čez noč obogateti, je pogosto prepričanje začetnikov in investitorjev, ki iščejo »hitre zaslužke«. Na investiranje pa se nam po mnenju številnih strokovnjakov bolj izplača gledati na dolgi rok. Tako meni tudi Andrej P. Škraba, priljubljeni finančni strokovnjak. Na LIT webinarju je gledalcem odgovoril, kako se podati v svet investiranja, kakšno je trenutno stanje na trgu ter kako si pri investiranju pomagati z umetno inteligenco.
»Ni nujno, da vlagaš denar,« je eden od Andrejevih nasvetov za študente, ki šele začenjajo svojo investicijsko pot. Ena najbolj donosnih investicij v študentskih letih je lahko namreč čas. Čas, ki ga vložimo v udeležbo na brezplačnih dogodkih, ki jih organizirajo fakultete po Sloveniji, udeležba na okroglih mizah, srečanjih in konferencah, kjer lahko poleg znanja pridobimo tudi poznanstva. Andrej pravi, da je nekatere svoje poslovne partnerje, s katerimi sodeluje tudi danes, spoznal prav na študentskih dogodkih.
Investiranje ti mora »priti v navado«
Andrej je opisal enega od načinov, kako nam investiranje lahko pride v navado. Izpostavil je DCA (Dollar-Cost Averaging) strategijo – to pomeni, da izberemo fiksni znesek, ki ga bomo po vnaprej določenem urniku vlagali v izbrane naložbe, ne glede na nihanja v ceni. Tako bomo ustvarili pozitivno navado rednega vlaganja, s tem pa se bomo tudi lažje izognili »čustvenim« odločitvam, ko se na trgu dogajajo spremembe. Andrej pravi, da bo metoda DCA na dolgi rok večinoma prinesla višje donose kot lovljenje in poizkušanje predvidevanj kratkoročnih nihanj.
Razumeti moramo področje, v katerega vlagamo
Andrej meni, da kljub nekaterim večjim spremembam trg že okoli deset let še vedno sledi t. i. bikovskemu trendu. Ta se kaže v rasti borznih tečajev in zaupanju v izboljšanje gospodarskega stanja, to pa ne pomeni, da nam bo vsaka naključna in nepremišljena investicija prinesla želene donose.
Pomembno je namreč, da razumemo področje, v katerega vlagamo, in da investiramo premišljeno. Preden začnemo, pa si moramo odgovoriti na pomembna vprašanja: Kakšen je časovni okvir, v katerem želimo videti donose? Smo naklonjeni tveganjem oziroma v kakšni meri? Kakšne so naše zmogljivosti glede na trenutne osebne prihodke in odhodke? Na ta vprašanja si mora odgovoriti vsak sam, saj univerzalna rešitev, ki bi ustrezala vsem, ne obstaja. Andrej še dodaja, da sam investicije prilagaja svojemu trenutnemu prihodku. Torej v mesecih, ko razpolaga z višjim prihodkom, po navadi tudi več sredstev nameni v investicije.

Umetna inteligenca kot finančni svetovalec – ja ali ne?
Nam lahko umetna inteligenca pomaga pri bolj dobičkonosnih naložbah? Andrej pravi, da moramo na umetno inteligenco gledati kot orodje, ki nam pomaga razumeti različne trende, aktualno dogajanje, izraze in za pridobivanje objektivnih informacij o trgu. Ne pa kot orodje, ki bo investiralo namesto nas in špekuliralo o tem, kam naj vložimo svoja sredstva.
Webinar si lahko ogledaš na Youtube kanalu KCEF, na povezavi.
Dodatne izobraževalne vsebine
LIT webinar je organiziralo Slovensko zavarovalno združenje (SZZ) v sodelovanju s Kariernim centrom Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani (KCEF). SZZ sicer z namenom izboljšanja finančne in zavarovalne pismenosti mladih izvaja projekt LIT (Lajf = igra tveganja), ki na zabaven in zanimiv način predstavlja zavarovalništvo in osebne finance.
Če te zanimajo dodatne brezplačne izobraževalne vsebine ter spoznavanje kariernih priložnosti v zavarovalništvu, si lahko več prebereš na Instagramu @lajfjeigratveganja, Facebook strani, Tiktoku in spletni strani. Aktualne priložnosti za delo, izobraževalne dogodke, zabavne in poučne vsebine pa so vsak mesec zbrane v LIT novičniku za mlade (prijava na LIT novičnik).
Urednik portala Student.si