Se ti je že kdaj zgodilo, da si želel nekoga prepričati v neko idejo, a te ta sploh ni poslušal in ni želel sprejeti tvojega mnenja? Je morda tebi profesor vsak dan ponavljal ena in isto, vendar v njegovih življenjskih lekcijah nisi našel ničesar uporabnega? Zakaj smo nekaterim življenjskim napotkom tako nedostopni in nanje takoj pozabimo?
Želja po pripadanju
Ljudje zaradi določene cone udobja nujno potrebujemo dejansko sliko sveta, saj nam ta pravzaprav omogoča preživetje. Vendar to ni edina stvar, ki jo potrebujemo, zelo pomembno nam je tudi, da nekam spadamo, oz. pripadamo. Najverjetneje si že tisočkrat slišal, da smo ljudje socialna bitja, ki za obstoj potrebujemo družbo. To je vsekakor resnica, saj je že za naše prednike izgon dejansko pomenil smrtno kazen.
Zanimivo je, da je veliko bolj pomembno, da se v nekih idejah strinjamo s svojimi najdražjimi, kot pa da so te ideje dejansko prave in resnične. Pogosto se zgodi, da v nekaj verjamemo samo zato, da bi naredili neki vtis na ljudi, za katere nam je mar. Če tvoja boljša polovica trdi, da je pomembno varčevanje denarja, se boš najverjetneje počutil dobro, ko te bo pohvalila, ker si zaradi tebe morda lahko privoščita drago potovanje. Ne glede na to, kaj si o varčevanju misliš sam.
Prijateljstvo spreminja mnenja
Zelo zahtevno je ustaviti tujca na ulici in mu v hipu spremeniti mnenje o neki temi. Osebi je težko sprejeti neka nova načela in ideje, saj ima občutek, da ga bo takšno dejanje ločilo od svojega »plemena«. Če želiš nekomu zares odpreti obzorja, se moraš z njim spoprijateljiti. Tako ga že od začetka povabiš v krog nekih ljudi in mu zagotoviš, da se ne bo počutil osamljenega. Lahko se strinjaš, da je osamljenost izjemno neprijetno čustvo, ki se ga želimo ogniti na vsakem koraku v življenju.
Torej če si do nekoga sprejemljiv in prijateljski, je verjetnost, da bo poslušal tvoje napotke, veliko večja. Res pa je tudi, da nova dejstva lažje sprejemaš od ljudi, ki se v mnenju na ostalih tematikah s tabo ujemajo vsaj 98 %.
Lahko bi rekli, da je izmenjavanje dejstev kot nekakšna igra družbenih skupin. Med njimi neprestano izbiraš, glede na to, kako dobrodošlega se počutiš in koliko so ti ljudje v njih dragi. Seveda pa v zakup sprejmeš tudi njihova dejstva in načela, ki zate mimogrede postanejo resnična in prava.