Partnerja nacionalnega programa »Za ženske v znanosti«, L’OREAL Slovenija in Slovenska nacionalna komisija za UNESCO, sta danes objavila že 11. razpis za štipendije »Za ženske v znanosti«. Nanj se lahko prijavijo raziskovalke, ki niso starejše od 35 let in so v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike ali medicine. Prijave bodo odprte od 10. oktobra do vključno 11. novembra 2016. Tri najbolj perspektivne raziskovalke po izboru uglednih slovenskih znanstvenikov bodo prejele štipendijo v višini 5.000 evrov, ena izmed štipendistk pa se bo lahko potegovala tudi za mednarodni program štipendiranja, International Rising Talents.
L’Oreal in UNESCO preko programa »For Women in Science« že od leta 1998 izpostavljata pomen in vlogo žensk v znanosti ter nagrajujeta njihovo odličnost. Nagrajene raziskovalke lahko s programom pridobijo večjo vidnost in izpostavljenost ter postanejo vzornice mlajšim ženskam, ki se še odločajo za kariero na področju znanosti. Po podatkih She Figures, v zadnjem objavljenem poročilu Evropske komisije o položaju žensk, je položaj znanstvenic podoben po vsem svetu. Njihovih karier ne ovira le t.i. stekleni strop, temveč tudi t.i. materinski zid, po podatkih raziskave Opinionway iz avgusta 2015, pa se ženske v znanosti na svojem kariernem področju soočajo tudi s številnimi predsodki.
Pomembnost spodbujanja žensk v znanosti je velika, ne samo po svetu, temveč tudi v Sloveniji. Po podatkih Komisije za ženske v znanosti (MIZŠ) delež žensk, kljub temu, da sta v Sloveniji spola ob diplomi in dosegu doktorskega naziva številčno približno izenačena, v napredovanju kariere do redne profesure pade na okoli 17%. Podatki Statističnega inštituta UNESCO kažejo, da je v Sloveniji delež znanstvenic le 36 %, kar je pod evropskim povprečjem (40 %).
Program »Za ženske v znanosti« že od leta 2006 tudi v Sloveniji opozarja na pomen in vlogo žensk v znanosti ter na njihov neenakopraven položaj. Od začetkov pa do danes je štipendijo prejelo že 28 mladih in izjemnih znanstvenih raziskovalk, dve izmed njih pa tudi mednarodno štipendijo programa »For Women in Science«. Štipendije so namenjanje ženskam v zadnjem letu doktorskega študija s področja naravoslovnih znanosti, biotehnike in medicine, ki ga opravljajo v okviru slovenskih raziskovalnih institucij. Vsako leto štipendijo prejmejo tri znanstvene raziskovalke, ki jo lahko porabijo v poljuben namen. Kandidatke, ki se prijavljajo za štipendijo, morajo biti mlajše od 35 let, imeti slovensko državljanstvo in stalno prebivališče v Sloveniji.
Prijave za štipendijo »Za ženske v znanosti« 2017 bodo tokrat odprte med 10. oktobrom in 11. novembrom 2016. Prijavni obrazec je objavljen na spletni strani http://www.mizs.gov.si/si/delovna_podrocja/urad_za_unesco/unesco_loreal_za_zenske_v_znanosti/. Vloge za štipendijo z ustrezno dokumentacijo bosta vrednotila ocenjevalna skupina ter nacionalni odbor, prejemnice štipendij pa bodo razglašene v februarju 2017. Najbolje ocenjena štipendistka iz nacionalnega izbora se bo lahko prijavila za mednarodno štipendijo, ki se bo podeljevala v okviru mednarodnega programa »International Rising Talents«.
Več o programu »Za ženske v znanosti« si lahko ogledate na Facebook strani Za ženske v znanosti. Aktualne novice o ženskih znanstvenicah, ki delujejo na področju znanstvenega napredka in njihovih dosežkih si lahko preberete tudi na portalu L’Orealove fundacije DiscovHer.
Nacionalni program »Za ženske v znanosti« je v Sloveniji zaživel leta 2006 in odtlej so partnerji s štipendijami nagradili že 28 izjemnih znanstvenic: geologinjo dr. Mirijam Vrabec, genetičarko dr. Luco Lovrečić, biofizičarko dr. Zrinko Abramović, atmosfersko kemičarko dr. Sašo Kovačič, farmacevtko dr. Natašo Obermajer, biotehnologinjo dr. Paulo Pongrac, biokemičarko dr. Tino Šmuc, biotehnologinjo dr. Nežo Finžgar, kemičarko dr. Niko Lendero Krajnc, biokemičarko dr. Petro Brožič, mikrobiologinjo dr. Ano Rotter, farmacevtko dr. Mojco Brunskole Švegelj, biologinjo dr. Biserko Bakrač, biokemičarko dr. Nino Erčulj, biologinjo dr. Majo Pociecha, fizičarko dr. Brigito Rožič, farmacevtko dr. Natašo Beranič, živilsko tehnologinjo Tino Jerman Klen, biologinjo Živo Pipan Tkalec, mikrobiologinjo Barbaro Hubad, biologinjo Evo Ogorevc, inženirko kemijske tehnologije Janjo Stergar, fizičarko Zalo Lenarčič, farmacevtko Mašo Sinreih in matematičarko Špelo Špenko, farmacevtko Barbaro Zorec, biologinjo Anamarijo Žagar in kemičarko Mirjano Rodošek.