V študijskem letu 2010/2011 bo prvič potekal vpis na univerzitetni program Poslovne vede, ki ga razpisuje novinka na področju univerzitetnega študija Fakultete za poslovne vede v Ljubljani.
Povprašali smo mag. Andreja Nagliča, prokurista Katoliškega inštituta in predstavnika upravnega odbora Fakultete za poslovne vede, ki nam je odgovoril na vprašanja v zvezi z ustanovitvijo katoliške univerze v Sloveniji in novega programa poslovnih ved, ki se bo začel odvijati v prihajajočem študijskem letu.
Zakaj ste se odločili, da boste ustanovili katoliško univerzo v Sloveniji?
»Ker bo to dopolnitev slovenskega visokošolskega prostora. Poudariti želimo, da morata znanost in stroka delovati znotraj meja etičnega. Učinkovitost ne sme biti edini cilj napredka, ampak mora to biti človečnost. Študenti in profesorji bodo s katoliško univerzo dobili možnost izbire za študij, ki ga zaznamuje celostni humanizem.«
Za ustanovitev univerze je potrebno več fakultet. Kdaj načrtujete ustanoviti ostale fakultete in iz katerih področij ter kdaj se predvidoma načrtuje ustanovitev katoliške univerze? Koliko je že narejenega?
»Delovati je že začela Fakulteta za poslovne vede, kot prva fakulteta načrtovane katoliške univerze. Prizadevali si bomo, da v roku petih let ustanovimo vsaj še dve fakulteti. Ti dve zagotovo ne bosta s področja družbenih ved. Tri fakultete se že lahko povežejo v univerzo.«
Pred vpisom bodo opravljeni tudi individualni razgovori s kandidati, ki se želijo vpisati v vaš program. Kakšne narave bodo ti razgovori in kaj se pričakuje od bodočih študentov? Na katere/kakšne študente ciljate, da se bodo vpisovali na vašo fakulteto?
»Ciljamo na študente, ki so motivirani za študij in bodo zahtevni do nas in profesorjev. V to motivacijo bomo vrtali na individualnih razgovorih. Želimo, da so kandidati za študij temeljito seznanjeni z identiteto in načinom dela na svoji bodoči fakulteti.«
Glede na to, da bo fakulteta s svojim programom pod katoliškim nadzorom, kako bo verozpoved vplivala na študente in na šolanje? Kako pa se se bo »upravičilo« katoliško ime v programih in med izobraževanjem?
»Veroizpoved ni pogoj za vpis na fakulteto. Katoliška identiteta se bo kazala v odnosu med profesorji, profesorji in študenti in med vsemi sodelavci. Celostni krščanski humanizem pa bo razviden tudi iz študijskega programa. V poslovno področje smo vključili predmete kot sta Filozofija in religija in Človekove pravice in dolžnosti. Poudarjali bomo, da je v središču poslovnega odločanja človek, ne neka iluzija vrednostno nevtralnega dobička.«
V javnosti se pojavljajo ugibanja o profesorjih, kdo bodo predavatelji, so imena že znana, kakšen bo kader?
»Naši profesorji so predstavljeni na spletni strani www.katoliski-institut.si. Dekanica je red. prof. dr. Slavka Kavčič, odlična ekonomistka in sestra nekdanjega nadškofa dr. Alojzija Šuštarja.«
Veliko polagate tudi na gostujoče predavatelje, že imate katere v načrtu? Kako bo potekalo sodelovanje s tujino?
»Najbrž nas bo prvi obiskal profesor za etiko iz Oxforda. Sicer pa našo dejavnost podpira Mednarodna zveza katoliških univerz iz Pariza. Ta šteje več sto članic. Stike smo navezali tudi npr. s kolegiji Univerze v Oxfordu, Georgetown University, Boston College, Univerzo v Navarri, poslovno šolo IESE v Barceloni itd. Potrudili se bomo, da bo naše mednarodno sodelovanje čim bolj sledilo zanimanju študentov in profesorjev in da vse skupaj ne bo preveč zbirokratizirano ampak uporabi prijazno.«
Za konec pa nam zaupajte še vaše načrte za prihodnost? Kakšni so vaši cilji?
»Odločeni smo, da sledimo naši viziji, da ustvarimo nekaj novega, nekaj dobrega za vso slovensko družbo. Širili bomo polje osebne in akademske svobode. Za moto smo si izbrali besede: Duh pa oživlja. To bo torej naš način dela. Presegati suhoparnost tehnicističnega pogleda, ker človek mora v polnosti zaživeti tudi v stroki in znanosti. To je skratka celostni krščanski humanizem katoliške univerze.«
Sanda Gajsar