Ste odprli N26, Revolut ali drug bančni račun pri tuji banki? Ne pozabite storiti tega!

Revolut app logo. Revolut is a digital banking alternative that includes a pre-paid debit card, currency exchange, and peer-to-peer payments.
Foto: NejauPhoto iz iStock

Danes lahko nov bančni račun odpreš v vsega nekaj minutah in to kar iz udobja domačega kavča. Poleg tega, da je postopek odprtja bančnega računa pri N26, Revolutu, C24 in drugih »sodobnih« bankah, relativno preprost in hiter, te banke pogosto ponujajo precej več od tradicionalnih bank: so cenejše, ponujajo boljše obrestne mere in celo enostavno vlaganje v delnice ali kripto valute.

Sodobne mobilne aplikacije in funkcionalnosti, ki olajšajo potovanja, so dodatne prednosti, zaradi katerih so tuje banke danes tako priljubljene med mladimi.

Odpiranje več bančnih računov se zato lahko splača, a le, če ne pozabiš na obveznost, ki jo tuji bančni računi prinašajo: prijava na Finančno upravo Republike Slovenije (FURS). Če tega ne storiš, lahko prejmeš tudi kazen. Kaj in kako moraš urediti, si preberi v prispevku.

Kdaj moraš prijaviti račun?

Vsak slovenski davčni rezident (kar pomeni, da imaš stalno prebivališče v Sloveniji in si davčno obvezen v Sloveniji) mora na FURS prijaviti vse bančne račune, ki jih ima odprte v tujini. Tudi če uporabljaš račun samo občasno ali na njem nimaš večjih zneskov, ga je treba prijaviti. Plačilnih računov, ki so odprti v Republiki Sloveniji, ni potrebno prijaviti, ker jih FURS pridobiva po uradni dolžnosti. Prijava mora biti opravljena v roku 8 dni od odprtja računa, kar velja tudi za račune pri spletnih bankah, kot sta N26 ali Revolut, saj so registrirane v tujini (v Nemčiji oziroma Litvi, na primer). Če računa še nisi prijavil, to lahko storiš kadar koli – bolje pozno kot nikoli.

N26 logo German digital bank on glass facade, modern approach to finance, innovation and financial technology, Berlin, Germany - August 16, 2024
Foto: Victor Golmer iz iStock

Zakaj je prijava pomembna?

Slovenska zakonodaja zahteva, da FURS vodi evidenco vseh računov slovenskih davčnih zavezancev, tudi tistih, odprtih v tujini. To omogoča boljši nadzor nad prihodki in preprečuje davčne utaje. Če tujega računa ne prijaviš, tvegaš kazen, ki lahko znaša od 200 do 1.200 evrov za fizične osebe. Za fizično osebo, ki opravlja dejavnost, znaša globa med 800 in 10.000 evri, za pravno osebo pa od 1.200 do 30.000 evrov. Poleg tega lahko neprijavljeni računi povzročijo težave pri poznejšem davčnem obračunu.

Kaj lahko storiš, če računa nisi prijavil pravočasno?

V tem primeru velja, da to stori takoj. Če račun prijaviš kasneje kot v osmih dneh, te za to ne bodo kaznovali. Velja namreč, da te kazen ne doleti, če boš račune prijavil sam in to preden bo do podatka o tvojem računu v tujini prišel davčni organ.

Kako lahko prijaviš tuj bančni račun?

Postopek prijave tujega bančnega računa je razmeroma preprost in ga prav tako kot odprtje računa lahko opraviš od doma:

  • Izpolni obrazec DR-Račun oziroma DR-02

Na spletni strani FURS prenesi obrazec DR-02 (Prijava podatkov o finančnih računih v tujini). V obrazcu navedeš svoje osebne podatke in podatke o računu, kot so: ime banke (npr. N26 Bank GmbH, Revolut Bank UAB), država, kjer je račun odprt, številka računa (IBAN) in datum odprtja računa. Prijavo tujegaa računa lahko oddaš tudi elektronsko,, pri čemer izpolni obrazec DR-Račun.

  • Pošlji obrazec preko sistema eDavki ali ga oddaj v fizični obliki

Če imaš dostop do portala eDavki, lahko obrazec oddaš elektronsko. Prijaviš se z davčno številko in geslom ali s pomočjo kvalificiranega digitalnega potrdila (npr. SIGEN-CA). Če nimaš dostopa do eDavkov, lahko obrazec DR-02 pošlješ tudi v fizični obliki po pošti ali ga osebno odneseš na katerikoli finančni urad (razen Posebni finančni urad ali Generalni finančni urad). Pomembno je, da ga pravilno izpolniš in podpišeš.

  • Preveri, če je prijava evidentirana

Ko obrazec oddaš, lahko na eDavkih preveriš, ali je prijava tvojega računa ustrezno evidentirana.

  • Sproti obveščaj o spremembah

Vse spremembe podatkov moraš finančnemu uradu sporočiti v osmih dneh po nastanku spemembe. To velja tudi za zaprtje računa. Postopek za prijavo zaprtja računa je podoben kot pri odprtju.

Kako poteka obdavčevanje pri tujih računih?

Če imaš na tujem računu dohodke (na primer obresti, dividende, plače ali druge prihodke), moraš te prijaviti pri letni napovedi za odmero dohodnine. V večini primerov Slovenija z državami, kjer delujejo spletne banke, kot sta N26 ali Revolut, nima dvojne obdavčitve, kar pomeni, da ne boš dvakrat plačal davkov na isti dohodek. Vseeno moraš dohodke jasno prikazati v davčni napovedi.

female hand with credit card and online payment using laptop. the hand with the card touches the laptop monitor
Foto: fokusgood iz iStock
VIRFinančna uprava Republike Slovenije
Prejšnji članekKendrick Lamar je presenetil z novim albumom
Naslednji članekZa Črni petek raje kupi tole in ne bo ti žal

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.