Slovnični nasvet: poševnica

Leaning tower of Pisa, Italy
Foto: swisshippo iz iStock

Najbolj nedaven slovenski pravopis izpred štiriindvajsetih let SP 2001 za poševnico pravi, da je načeloma stično ločilo, ki se uporablja v petih različnih primerih. V treh izmed njih je poševnica stična:

  • Lahko nadomesti besedi ali ali oziroma:

Koper/Capodistria, Celovec/Klagenfurt

Sošolec/sošolka naj ti pomaga.

  • Rabi se za pomen »del enega in drugega«:

Šolsko leto 2018/19

  • Za pomen »ulomljeno, skozi, na« v primerih:

Št. 26-32/76; NUK, Ms 580/69

500 l/min

V ostalih dveh pa že deluje bolj kot tehnično ločilo in postane nestična:

  • Uporabljamo jo za zapisovanje verzov, kadar jih ne pišemo vsakega v svoji vrstici:

Nazadnje še, prijatlji, / kozarce zase vzdignimo, / ki smo zato se zbrat’li, / ker dobro v srcu mislimo.

  • In za pojav, ki ga bom citiral kar naravnost iz Slovenskega pravopisa, saj ga v živo še nisem videl:

Rabimo jo v jezikoslovju kot znamenje za mejo med deli besede (brez presledka), povedi ali slovarskega sestavka (s presledki); Če so deli različne stopnje, uporabljamo tudi dvojno poševnico: del/a-m proti Moral je živeti ne samo s telesom, // ampak tudi s fantazijo / in premišljevanjem.

Action of a safety supervisor hand is checking on checklist of chemical and hazardous material form to verify the risk with blurred background of factory storage workplace. Industrial working scene.
Foto: Thank you for your assistant iz iStock

Poševnica pri razločevanju spolov

Obstaja še ena zelo pogosta raba poševnice, ki je SP 2001 ne omenja, najdemo pa jo večinoma v pravnih besedilih. Kombinacija poševnice in vezaja raznih obrazcih tipa udeleženec/-ka, voznik/-ca.

Zapomnimo si, da se vezaja ne uporablja, kadar se obrazili ne medsebojno izključujeta. Torej udelženec/-ka vendar profesor/ica in še zdravnik/-ca vendar avtor/ica.

Taka raba poševnice je načeloma nezaželjena razen, če smo na tesnem s prostorom. Uporablja se v obrazcih in pravnem jeziku, za pogovorno ali celo leposlovno pisanje pa je neprimerna. Raje napišimo: Spoštovane in spoštovani.

Prihajajoče spremembe

Od 3. decembra 2019 Pravopisna komisija pri SAZU in ZRC SAZU, ki deluje na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša, objavlja posodobljena pravopisna pravila in počasi ustvarja material za Slovenski pravopis 8.0, katerega datum izida je še neznan. Spremembe se bodo zgodile tudi pri rabi poševnice.

Poševnica bo lahko nestična

Večkrat omenjena sprememba na strani Jezikovne svetovalnice SRC SAZU je »uzakonitev« rabe nestične poševnice. Navajajo primere, v katerih bi bilo to bolj primerno, saj je stična poševnica moteča ali zavajajoča. Razložimo na primeru.

Nekdo sprašuje: Zanima me, ali je zapis v ocenjevalnem centru/fazi dopusten, če se pridevnik ocenjevalni nanaša tudi na fazo. Bi bilo treba ocenjevalni ponoviti, torej zapisati:
v ocenjevalnem centru/ocenjevalni fazi?

Odgovor Svetovalnice se glasi, da »ocenjevalnega« ni treba ponavljati. Razumljivo je, da poševnica ločuje besedi »center« in »faza«, na kateri se »ocenjevalno« navezuje.

Po drugi strani pa najdemo zapis za kraj Ovčja vas/Valbruna. Po logiki prejšnjega primera govorimo o kraju Ovčja vas ali kraju Ovčja Valbruna, vendar to ne drži. V tej situaciji bi nestična poševnica jasneje razločila pomen.

Photo taken in Inverness, United Kingdom
Foto: EyeEm Mobile GmbH iz iStock

Sodelavci pri novem Pravopisu si prizadevajo uveljaviti nestično poševnico še pri navajanju v podpisu na poslovni vizitki. Torej: Direktor prodajnega sektorja / Sales Director.

Velika začetnica in poševnica na začetku stavka

Pri uporabi poševnice kot nadomestilo za ali in oziroma, ki stoji na začetku stavka, se tudi znajdemo v dilemi. Ali se tudi druga beseda začne z veliko začetnico? Odgovor je ne. Po besedah Jezikovne svetovalnice: Če med začetnima besedama povedi uporabimo poševnico, ki je v skladenjski rabi, potem velika začetnica besede za poševnico ni upravičena: Uspeh ali neuspeh slovenskih nogometašev.

In še: Sošolec/sošolka naj ti pomaga. Pomlad/poletje 2025. Na/pri Bavarskem dvoru.

V redkejših primerih, ko poševnica ni v skladenjski rabi, pa obe besedi zapišemo kot samostojni.

Po vnosu podatkov pritisnite: Zavrzi/Shrani

 

Se želite izogniti pogostim slovničnim napakam? Povprečen Slovenec jih naredi kar 10 na stran besedila – ni razloga, da bi bili med njimi tudi vi! Spletna lektorica Amebis Besana je prilagojena za enega najtežjih jezikov na svetu, našega. V spletni verziji ti bo hitro popravila napake, pokazala celo, kje manjkajo vejice in pomagala s skloni. Njena dodatna funkcija je še pregibanje vseh tistih težkih besed, kot so drva ali gospa.

Plačljiva verzija, ki si jo naložimo na računalnik pa ponuja vse to in še več. Za vse resne pisce, ki si zaslužijo kvalitetno in hitro lekturo, tu čaka Amebis Besana. Najdi prave besede z Besano, piši bolje.

info@amebis.si | 01 8311 035 | Spletna stran

Amebis Besana. Avtomatska lektorica. Varuška vašega ugleda.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.