Nasveti za selitev, ki bo potekala organizirano in brez stresa

Happy couple is having fun with cardboard boxes in new house at moving day.
Foto: Vasyl Dolmatov iz iStock

Selitev prinaša velika pričakovanja, lahko pa je eden najbolj stresnih dogodkov v življenju. S pravo organizacijo in načrtovanjem se lahko izogneš številnim težavam. Vsak korak zahteva premišljeno pripravo, da bo proces potekal kar se da gladko. Predvsem je to pomembno, če boš v kratkem začel s študijem ali novo službo, kar prinaša dodatne spremembe. V nadaljevanju najdeš nekaj ključnih nasvetov, kako organizirati selitev in se izogniti stresu.

Z načrtovanjem začni čim prej

To si verjetno že slišal, a kaj točno to pomeni? En teden ali en mesec pred selitvijo? Najbolje je, da selitev začneš načrtovati takoj, ko je datum selitve znan. Ustvari seznam opravil, te čakajo pred selitvijo. To je lahko nakup pohištva, pakiranje oblačil in urejanje dokumentov. Seznam opremi z datumi. Tako boš točno vedel, če si na tekočem z opravili.

Za odvečno kramo poskrbi pred selitvijo

Selitev je idealen trenutek, da pregledaš svoje stvari in se znebiš tistega, česar ne potrebuješ več. Prodaš, podariš ali recikliraš predmete, ki jih ne uporabljaš, in s tem zmanjšaš količino stvari, ki jih bo treba preseliti. Manj stvari pomeni tudi manj stresa in hitrejši postopek pakiranja. Ta pristop je resnično učinkovitejši, kot da v zadnjem trenutku na hitro vse imetje »zmečeš« v škatle, in se po selitvi ukvarjaš s selekcijo starih predmetov.

Pametno pakiraj

Pakiranje je lahko zelo zamudno, zato je pomembno, da si pri tem organiziran. Pripravljenost je ključ do uspeha: kupi dovolj škatel, lepilnih trakov, markerjev in zaščitnih materialov za krhke predmete. Pakiraj sistematično, sobo po sobi, in označi škatle glede na vsebino ter prostor, v katerega sodijo. Škatle z nujnimi predmeti, kot so oblačila za prve dni, higiena in dokumenti, označi posebej in jih shrani na dostopnem mestu.

Pripravi nov dom za prihod

Preden začneš s selitvijo, se prepričaj, da je novo stanovanje pripravljeno za vselitev. Če je mogoče, že vnaprej očisti prostore, preveri, ali so delujoči vsi sistemi, kot so elektrika, voda in internet, ter poskrbi, da so vse potrebne storitve prijavljene na tvoje ime. Priprava prostora vnaprej bo zmanjšala stres ob prihodu.

Vključi pomoč prijateljev in družine

Če se seliš brez pomoči profesionalnega selitvenega podjetja, lahko prosiš za pomoč prijatelje in družino. Dodatne roke bodo pospešile proces, hkrati pa lahko skupaj ustvarite pozitivno izkušnjo iz selitve. Po selitvi se jim zahvali z obrokom ali prijetnim druženjem, da pokažeš hvaležnost za njihovo pomoč. Poleg njihovega časa si morda lahko sposodiš tudi njihovo orodje, ki bi prišlo prav. Stric ima morda prikolico, s katero lažje preseliš pohištvo. Oče ti lahko posodi orodje za sestavljanje omar. Staro mamo pa lahko prosiš za stare posode kot začasno rešitev, dokler si ne priskrbiš svojih.

Happy roommates checking instructions manual installing furniture
Foto: AntonioGuillem iz iStock

Organiziraj logistiko za dan selitve

Za dan selitve poskrbi, da bo vse potekalo tekoče. Organiziraj transport, če seliš sam, in poskrbi, da boš imel rezervirano parkirišče pred novim in starim domom. Če uporabljaš selitveno podjetje, se prepričaj, da imajo jasna navodila glede lokacij in urnika. Dodatno preveri, ali so vsi pomembni predmeti varno spravljeni in pripravljeni na prevoz. Če ti bo pri selitvi kdo pomagal, se pravočasno dogovorita, kdaj se selitev prične in s čim ti bo najlažje pomagal.

Ostani miren in prilagodljiv

Kljub najboljšim načrtom lahko pride do nepredvidenih zapletov. Pomembno je, da ostaneš miren in prilagodljiv. Sprejmi, da bo morda nekaj težav, in mirno poišči rešitve. Dober način, da ohraniš živce, je, da se osredotočiš na pozitivne vidike selitve: novo stanovanje, nove začetke in priložnosti, ki jih prinaša.

Ne pozabi na birokracijo

Selitev prinaša tudi veliko birokracije. Poskrbi, da pravočasno spremeniš svoj naslov pri pošti, banki, zdravniku, delodajalcu in drugih pomembnih ustanovah. Preveri, ali je treba preklicati ali prenesti obstoječe pogodbe, kot so pogodbe za energijo, internet ali revije. S tem se izogneš morebitnim neprijetnostim, ko se preseliš.

How To Declutter When You Move

Prejšnji članekKam izginja internet?
Naslednji članekPostani del prihodnosti: pridruži se Jesenski šoli standardizacije 2024!

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.