Visoka vlaga ne povzroča le zatohlosti, ampak tudi idealne pogoje za razvoj plesni in nekaterih zdravstvenih težav. Predvsem v majhnih prostorih hitro postane problem, če nanjo nisi ves čas pozoren. Zato je dobra ideja, da pravočasno kupiš merilce vlage in po potrebi ukrepaš. Kako? Preberi spodnje nasvete!
Prezračevanje – najlažji in najcenejši ukrep
Redno zračenje prostorov je ključno za zmanjševanje vlage. Zlasti v hladnejših mesecih zaradi mraza številni redkeje odpirajo okna. A ravno pozimi je zračenje zelo učinkovit ukrep, saj ima zunanji zrak zaradi nižje temperature tudi manjšo absolutno vlažnost. Poskrbi, da vsaj dvakrat dnevno za nekaj minut na stežaj odpreš okna. To omogoči izmenjavo zraka in zmanjša kondenzacijo. V kuhinji in kopalnici, kjer se vlaga najpogosteje nabira, po potrebi uporabi ventilatorje. Predvsem pa odpri okna med oziroma takoj ko končaš s kuhanjem ali tuširanjem. Če v kuhinji nimaš nape, je to še toliko pomembneje. Če živiš v stanovanju z majhnimi prostori, lahko boljše kroženje zraka dosežeš z uporabo ventilatorjev.
Uporabi razvlaževalnike
Če imaš resne težave z vlago, je razvlažilnik lahko edina dolgoročna rešitev. Ti aparati učinkovito odstranjujejo odvečno vlago iz zraka in jo zbirajo v rezervoarju, od koder jo zliješ v odtok. Obstaja več vrst razvlaževalnikov, ki niso enako učinkovite. Cenovno najugodnejše so posode z absorpcijskimi materiali. Ti materiali so lahko celo naravni, na primer soli, aktivno oglje ali silikagel. Žal pri težavah z vlago običajno ne zadoščajo, saj preslabo vežejo vodo. Edina učinkovita rešitev so tako električni razvlaževalniki, ki so primerni tudi za večje prostore in lahko uravnavajo raven vlage na optimalnih 40–60 %. Pri nakupu razvlaževalnika moraš upoštevati velikost prostora, ki ga nameravaš sušiti. Kako to storiš, je razloženo v posnetku.
Izogibaj se sušenju perila v notranjosti
Sušenje perila v notranjih prostorih je pogosta napaka pri bitki z vlago. Vlaga, ki jo perilo odda v zrak, se pogosto nalaga na stenah in oknih, kar ustvarja idealne pogoje za plesen. Če je le mogoče zato skušaj perilo posušiti zunaj. Ko to ni mogoče (torej predvsem pozimi), po potrebi uporabi sušilni stroj ali pa perilo suši ob prižganem razvlaževalniku. Če nič od tega ni mogoče, poskrbi vsaj za dobro zračenje prostora, kjer se sušijo oblačila.
Zmanjšaj nastanek vlage pri gospodinjskih opravilih
Vsakodnevne dejavnosti, kot so kuhanje, tuširanje in pomivanje posode, sproščajo v zrak veliko pare. Veliko lahko narediš že s tem, da se tega zavedaš, in rahlo spremeniš svoje navade. Med kuhanjem uporabljaj pokrovke, da zmanjšaš nepotrebno izhlapevanje. Prav tako vedno vključi kuhinjsko napo ali odpri okno. Po tuširanju pusti vrata kopalnice odprta in uporabi ventilator ali odpri okno, da sprostiš vlago. Če opaziš, da se na oknih nabira kondenz, ga takoj obriši s krpo, ki jo nato ožameš v odtok.
Poskrbi za primerno ogrevanje
Hladen zrak lahko zadrži manj vlage. Če torej topel vlažen zrak ohladiš, bo vlaga začela kondenzirati in povzročati probleme. S tega vidika so hladni prostori v stanovanju ali hiši problematični – vlaga se bo hitreje začela nabirati ob stenah in kondenzirati. Zato poskrbi za čim bolj enakomerno ogrevanje prostorov, tudi tistih, ki jih ne uporabljaš pogosto. Poskrbi, da nobena stena ne bo pretirano mrzla. Če lahko (in je potrebno), investiraj v dobro izolacijo, da preprečiš ohlajanje sten.
Vzdrževanje stanovanja reši številne težave
Redno vzdrževanje doma in popravila te lahko rešita številnih problemov: zmanjšajo lahko porabo vode in energije, poskrbijo, da je dom bolj varen in prijeten, poleg tega pa pomagajo tudi pri težavah z vlago. Preveri tesnjenje oken in vrat. Slabo tesnjeni okenski okvirji ali vrata lahko povzročijo zamakanje in tako povečano vlago. Preglej in po potrebi zamenjaj tudi stare cevi v hiši. Če kje pušča voda, najprej odpravi to težavo, saj je lahko glavni vzrok za vlago. Ne pozabi niti na čiščenje žlebov, saj lahko zamašeni žlebovi povzročijo zamakanje sten ali temeljev.
Novinar