Walt Disneyeva metoda je metoda kreativnosti, pri kateri posameznik ali skupina ljudi na nalogo gleda iz treh različnih zornih kotov – iz pogleda sanjača, realista in kritika.
Poznamo jo tudi pod imenom Walt Disneyeva strategija ali preprosto Disneyeva metoda.
Vloge Disneyeve metode
Pri izvajanju Disneyeve metode ločimo tri različne vloge: sanjač (the dreamer), realist (the realist) in kritik (the critic).
Sanjač – je navdušen, k nalogi pristopi z vprašanji kot so: »Kaj bi bilo lepo?«, »Katera rešitev bi bila najbolj optimalna?«, »Česa si želim?«; sklepa da je vse mogoče.
Realist – naloge se loti s praktičnim pristopom, sprašuje se katero znanje, metode in tehnike so tiste, s katerimi lahko ideje sanjača realizira; včasih ga poimenujemo tudi izvajalec (the doer).
Kritik – ugotavlja morebitne priložnosti in tveganja, opozarja na omejitve in vrzeli, izraža konstruktivno in pozitivno kritiko, pomaga prepoznati možne vire napak.
V nekaterih verzijah Disneyeve metode se pojavi tudi četrta vloga – nevtralni član (the neutral).
Nevtralni član – je opazovalec in svetovalec, podpira proces in vse udeležence pri njihovih vlogah.
Uporaba Disneyeve metode
Disneyevo metodo lahko uporabljamo individualno ali v skupini. Če metodo uporablja posameznik, se pri reševanju problema najprej postavi v vlogo sanjača, nato realista in na koncu v vlogo kritika. Ko metodo uporabljamo v skupini ljudi, vsak posameznik prevzame svojo vlogo (nekdo je sanjač, drugi realist in tretji kritik). Vloge nato menjavamo, dokler se vsak ne preizkusi v vsaki vlogi, ali pa je problem rešen. V skupini lahko metodo uporabljamo tudi tako, da se najprej vsi postavimo v vlogo sanjača, nato v vlogo realista in na koncu v vlogo kritika.
Kot rezultat naloge si lahko tekom procesa pomagamo z naslednjimi vprašanji, na katera poskušamo odgovoriti.
- Katere (sanjske) ideje bi morali uporabiti?
- Katere realne korake je treba sprejeti?
- Katere točke je treba med izvajanjem nujno upoštevati?
Nekaj nasvetov
- Disneyevo metodo lahko uporabljamo za generiranje idej, definiranje strategij, analizo problemov, pomembne odločitve…
- Vloge morajo biti jasno določene (kdo je kdo in kaj kdo počne).
- Če je le mogoče, je uporabno, da imamo moderatorja. Nekoga, ki metodo pozna in lahko vodi debato, ter nas hitreje pripelje do željenih rezultatov.
- Priporočljivo je, da imajo vsi udeleženci na voljo enako časa.
- Kljub temu, da udeleženci prevzemajo različne vloge, je cilj vaje sodelovanje, podpiranje drug drugega in iskanje skupnih rešitev.
Junior novinar