Ljubljanska univerza v družbi vodilnih evropskih raziskovalnih univerz

Univerza v Ljubljani bo danes postala članica mreže evropskih raziskovalno usmerjenih univerz The Guild, ki je namenjena krepitvi sodelovanja vodilnih evropskih univerz na področju raziskovanja in izobraževanja. Članice so zavezane k delitvi znanja in izkušenj ter k sodelovanju s političnim okoljem in zasebnimi ter javnimi ustanovami.

 

Kot so na univerzi zapisali v sporočilu za javnost, je v združenje vključenih 18 vodilnih evropskih univerz iz 13 držav, med katerimi je sedaj tudi Univerza v Ljubljani. Cilj mreže je izboljšati javne razprave in spodbujati odličnost v visokem šolstvu. Rektor Univerze v Ljubljani Ivan Svetlik pojasnjuje, da so mrežo The Guild pred šestimi meseci ustanovile univerze Bolonja, Glasgow, Gottingen, Krakow, Oslo, Warwick in Tubingen z namenom vplivanja na raziskovalno in izobraževalno politiko EU in krepitve sodelovanja med članicami mreže na področjih raziskovanja, izobraževanja in upravljanja. S priključitvijo omenjeni mreži ljubljanska univerza zaokrožuje krog odličnih strateških partnerjev v Evropi, s katerimi bodo v prihodnje prednostno razvijali medsebojno sodelovanje. Po besedah predsednika mreže The Gulid in rektorja Univerze v Oslu Ole Petter Ottersen je glas evropskih univerz pomembnejši kot kadarkoli prej in potrebuje okrepitev. V okviru mreže bodo z vključitvijo znanstvenikov in študentov prispevali k trenutnim družbenim razpravam o evropskih raziskavah in inovacijah. Z izmenjavo znanja članic mreže na tem področju se želijo učiti drug od drugega in se tako še bolj usmeriti k doseganju skupnih ciljev, je pojasnil Ottersen.

 

Univerze so ključne pri obravnavi poglabljajočih se družbenih in kulturnih delitev v Evropi ter edinstven posrednik v odnosih med različnimi deli družbe in geografskimi deli Evrope. Članice mreže pozivajo k novemu dialogu med snovalci politike ter si ob tem želijo večje vključenosti univerz v družbo. Zato je treba pojasniti politikom in širši javnosti, da so raziskave in inovacije nujno potrebne za prihodnjo blaginjo Evrope in pomembne za pospeševanje družbene in kulturne kohezije, so še zapisali na

univerzi.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.