Se v službi raje skriješ za sodelovčevo ramo, kot da bi samozavestno nastopil/a pred celotnim kolektivom in predstavi/la svoje ideje? Pokaži sodelavcem, da si odločna oseba, ki bo zaradi svojih sposobnosti v življenju prilezla še visoko.
Če misliš, da si premalo samozavestn/a, potem se loti pridobivanja le-te korak za korakom.
Samozavest je vrlina, ki jo je treba razviti in nato skrbeti, da se razvija še naprej!
Verjemi vase
Najprej moraš zaupati sam/a sebi in biti prepričan/a v svoja stališča in dejanja, ki so posledica tvojih prepričanj. Ko boš zaupal/a sam/a sebi, boš deloval/a veliko bolj samozavestno.
Neodločnost
Ko boš začutil/a, da je napočil trenutek neodločnosti, si vzemi čas za razmislek. Podrobno preuči nastalo situacijo in poišči njene rešitve. Zaupaj vase in v svoje sposobnosti. Za pomoč si prigovarjaj: »Uspelo mi bo!«
Jasno in glasno
Ko boš javno predstavljal/a svoje službene predloge, bodi jasn/a in glasn/a. Ko boš zaključil/a, pa vedno vprašaj, če si bila dovolj jasna pri pojasnjevanju in če ima kdo kakšno pripombo oz. predlog za izboljšanje tvoje ideje?
Prisluhni drugim
Tudi če si zelo odločna oseba, poslušaj, kaj ti skušajo povedati ljudje iz tvoje okolice. Njihova sporočila te želijo doseči z določenim namenom, zato jih poskušaj razumeti in morda tudi upoštevati.
Ne vsiljuj stališč
Čeprav si popolnoma prepričan/a vase in v svoje razmišljanje, drugim ljudem nikar ne vsiljuj svojih prepričanj in stališč. Naj vsak razmišlja s svojo glavo!
V vsakem primeru
Na delovnem mestu bodi vedno pripravljen/a na nepričakovane razplete. Pred pomembnim sestankom si vedno okvirno pripravi odgovore na vsako možno situacijo, za katero predvidevaš, da se lahko zgodi – tudi tisto, ki si je ne želiš. Če boš dobro pripravljen/a, boš deloval/a veliko bolj odločno!
Trdna samozavest
Za utrjevanje samozavesti svoje misli usmeri k doseganju v glavi predhodno zastavljenih ciljev ali gorečih želja. Doseganja teh se loti s pozitivnim pristopom in nasmehom na obrazu, ki velikokrat dela čudeže!
Tina Pečan