„Tutorstvo“ je nenavadna in za večino od vas verjetno neznana beseda, zato je dobro (iz)vedeti, da vam bo oseba, ki nosi naziv „tutor“, tekom vašega visokošolskega študija lahko v veliko pomoč.
Beseda tutor je latinskega izvora (tutor, -oris, m.) in pomeni varuha oziroma stražarja. V študentskem jeziku beseda tutor pomeni bodisi študenta višjega letnika, ki študentom nižjih letnikov (ali tujim študentom, študentom s posebnimi potrebami) pomaga z nasveti glede študija in študentskega življenja nasploh, bodisi učitelja tutorja, ki študentom svetuje o študiju, študijskih smereh, kariernih možnostih in podobnem.
V praksi je zaživelo predvsem študentsko tutorstvo
Poznamo štiri osnovne oblike študentskega tutorstva, in sicer uvajalno tutorstvo, predmetno tutorstvo, tutorstvo za tuje študente in tutorstvo za študente s posebnimi potrebami.
Uvajalno tutorstvo je namenjeno brucom – študentom 1. letnika. Ti študentje se – sploh če bodo v kraju študija tudi bivali – znajdejo v novem življenjskem okolju, ki prinaša vrsto sprememb. Da se nanje lažje privadijo, so jim lahko v pomoč uvajalni tutorji. Vprašanja glede količine in načina študija, knjižnic in drugih informacijskih virov, opravljanja izpitov, študentskih bonov, študentskih domov in podobna so tista, s katerimi se študentje pogosto obračajo na uvajalne tutorje.
Predmetno tutorstvo je namenjeno študentom vseh letnikov, v praksi pa pride v poštev predvsem za študente nižjih letnikov. Način izvajanja tutorstva je po fakultetah različen, namenjen je predvsem odpravljanju vsebinskih dilem študija pri posameznih predmetih, informacijam o priporočeni količini in načinu študija in tudi o opravljanju izpita (npr. pogosta vprašanja in naloge na izpitih). Na nekaterih fakultetah je v navadi, da ima študent predmetni tutor z zainteresiranimi študenti srečanja, na katerih debatirajo o študijski snovi, tutorji jim razložijo (predvsem) njene težje razumljive dele, študentje pa tutorje lahko tudi povprašajo, kar jih zanima v zvezi z dotičnim predmetom.
Tutorstvo za tuje študente je oblika tutorstva, ki v praksi pomeni svetovanje študentom na študijskih izmenjavah, študijskih praksah in drugih oblikah mednarodnega prehajanja in izobraževanja študentov v naši državi. Študentom, ki del svojih obveznosti opravljajo v tujini, je seveda kakršen koli nasvet glede študija na fakulteti, na kateri gostujejo, dobrodošel. Prav tako ti študentje potrebujejo nasvete glede študentske prehrane, bivanja in podobno – še toliko bolj kot „domačini“; pridejo namreč v drugo državo, v okolje, ki je zanje novo. Tutor za tuje študente lahko „gostom“ pomaga vzpostaviti tudi kulturni in družabni stik z novim okoljem.
Zelo pomembna oblika študentskega tutorstva je tutorstvo za študente s posebnimi potrebami. Odveč je pripomniti, da se študentje s posebnimi potrebami soočajo s še večjimi dilemami kot drugi študentje, saj na vseh fakultetah zanje ni dobro poskrbljeno. Tutor za študente s posebnimi potrebami naj bi študentom pomagal pri dilemah (takšnih in drugačnih), s katerimi se srečujejo tekom študija.
Toliko o oblikah tutorstva. Tutorstvo je na skrbi študentskega sveta posamezne članice univerze. Študentski svet se študentom običajno predstavi v okviru uvodnega študijskega dneva oz. dni na začetku študijskega leta. Če teh informacij ne boste dobili, vas bodo do njih lahko napotili v referatu članice. Za Univerzo v Ljubljani lahko nekaj več informacij najdete še na http://www.uni-lj.si/studij_na_univerzi/tutorstvo.aspx
Blaž Božnar