Leto je naokoli, spomladanski izpitni roki se počasi poslavljajo, jesen pa se na obzorju za marsikoga riše polna starih grehov … In ker se jesenske obveznosti in skrbi rade kot črni oblaki zgrnejo nad čarobno poletje in mu odvzamejo vsaj pol čarov, norosti in prekipevajočega navdušenja nad težko pričakovano prostostjo od predavanj, je tu nekaj nasvetov, kako združiti prijetno s koristnim in po čudovitem poletju uspešno opraviti manjkajoče izpite …
Organizacija
Še pred poletjem zberi vso potrebno študijsko literaturo. Avgusta, sredi najhujše vročine in najlepšega počitniškega vzdušja, se ti ne bo ljubilo klicariti vseh sošolcev po vrsti in jih moledovati za zapiske. Še več. Tudi če se boš lotil tega “podviga”, si ne obetaj prav veliko od njega. Razen velike izgube časa in živcev, je verjetnost, da boš dobil točno tisto, kar potrebuješ, in to pravočasno, na žalost majhna. Torej prelistaj gradivo in preveri, če imaš vse, potem pa si snov, ki jo bo treba prežvečiti čez poletje, razdeli na manjše, obvladljive enote.
Načrtovanje
Pozanimaj se, kdaj so “tvoji” izpitni roki, in si jih na koledarju vidno označi, da te ne bi prevaral občutek, da je vse skupaj še zelo zelo daleč in se ti v bistvu sploh še ni treba začeti učiti. Potem si naredi natančen časovni razpored. Preveri, koliko časa potrebuješ za posamezno enoto snovi, in ji ga za vsak slučaj v svojem urniku dodaj še malo. Pri planiranju ne pozabi na odmore in na kak nujen telefonski klic ali podoben opravek, ki bo kdaj pa kdaj zmotil tvoj študijski ritem. Skratka, bodi realen. Pusti si čas za oddih, skok na plažo ali mestno kopališče, pijačko s prijatelji, piknik v naravi ali izlet v zabaviščni park. Dvanajst- in večurno bolščanje v knjige brez pravih premorov in sprostitve te bo samo zamorilo in končni učinek najbrž ne bo najbolj razveseljiv! Pa še nekaj: obvezno si splaniraj kak dan rezerve za dodatno ponavljanje oziroma za primer nepričakovanih, izrednih dogodkov, prijetnih in manj prijetnih. Tako bo recimo hud glavobol tri dni pred najtežjim izpitom v letniku vsaj malo omiljen, če boš imel na voljo vsaj še en “ekstra” dan …
Red
Red in disciplina – brez tega žal ne bo šlo. Zadevo lahko obračaš kakorkoli hočeš, še vedno bo treba snov prebrati, razumeti, podčrtati, si jo zapomniti, docela in povsem osvojiti in tik pred zdajci še enkrat obnoviti. To pa je resno delo, pri katerem si ne moreš privoščiti upadov koncentracije v smislu oh-kako-noro-je-bilo-včeraj-na-žuru, niti preskakovanja vnaprej določenih študijskih uric. Zvesto sledenje načrtu pa ti bo poleg uspešnega prebijanja skozi gradivo prineslo še zmagovalen občutek nadzora nad dogajanjem. Tako se boš zlahka izognil predizpitni paniki in k izpitu pristopil samozavestneje in mirneje, saj bo tvoje znanje solidno utrjeno, ne pa nekakšen plod improvizacije in trenutnega navdiha.
Vztrajnost
Študij je že sam po sebi dokaj trd oreh, streti ga v poletnih mesecih pa ga je še prav posebej težko. Dolgi, sončni dnevi, brezskrbnost v zraku, vročina, okus po počitnicah, dopustovanje na morju, poletne romance, sladoledne seanse v senci borovcev, katalogi z eksotičnimi kraji in mamljive last minute ponudbe za sanjska potovanja … Ostati zbran in osredotočen na izpit, ki se ga že celo leto ali pa vsaj od spomladi pridno otepaš, ali pa se ti na kakem prejšnjem roku ni posrečil, se na trenutke zdi kot misija nemogoče. Toda treba je vztrajati; se usesti za knjige in tam obsedeti! Brez živčnega pogledovanja na uro vsaki dve minuti in brez begajočih, vznemirljivih in skrajno ne-študijsko obarvanih misli. Edina tolažba? Tudi ta izpit bo enkrat mimo. In potem bo tako zelo sladko nadoknaditi vse zamujene – ali bolje rečeno – odložene poletne užitke …
Pravi pristop
Črnogledost in obup, ker si v primežu študijskih, namesto morskih, valov, te lahko samo upočasnita pri goltanju izpitne literature. Z optimizmom, dobro voljo in zaupanjem v to, da si se snovi sposoben kakovostno naučiti v nekem doglednem roku, bo šlo veliko lažje. Tudi če te zadeva ne zanima in je pravzaprav gradivo tako dolgočasno, da bi ga lahko uspešno tržil kot uspavalno sredstvo, se potrudi in si vse skupaj naredi privlačnejše. Živo si predstavljaj, kar bereš, išči povezave v snovi, spomni se zabavnih asociacij za lažji priklic v spomin – ali z drugimi besedami – predmet pretvori v zanimivo in napeto zgodbo.
Družba
Za piko na i pri pripravi na izpit si omisli malo družbe; ponavljanje v paru ali v manjši skupini je lahko ne samo zaželena sprememba po dnevih izolacije zaradi samostojnega študija, ampak tudi zelo koristna in nenazadnje sproščujoča izkušnja. Koristna zato, ker lahko skozi pogovor s kolegi hitro in nedvoumno preveriš raven svoje pripravljenosti, si razjasniš morebitne dvome in skozi primerjavo ugotoviš, ali se nisi študija lotil nekoliko prepovršno, sproščujoča pa zato, ker občutek, da “v godlji” nisi sam, čudežno pomirja. Za končni šprint se torej obkroži s sotrpini, a se ne pusti zmesti; panični kolega, ki se mu zdi, da nič ne zna, pa v resnici obvlada knjigo naprej in nazaj, in pretirano natančna kolegica, ki se obremenjuje s takimi podrobnostmi, ki jih še v malem tisku opomb komaj najdeš, naj te pustita ravnodušnega. Ti veš, da si študiral in naštudiral ter da boš izpit uspešno opravil. Torej verjemi vase in se veseli svojega novega znanja. Pa srečno!
Martina Srblin