ŠOU v Ljubljani je danes pripravila tribunal z naslovom: » Francosko nemški vlak bo odpeljal brez mladih«, na katerem so povabljeni gostje razpravljali o aktualnih problemih mladih predvsem v luči vladnih gospodarskih načrtov.
Uvod v okroglo mizo je pospremila manifestacija 50 mladih, ki so na simbolen način na ljubljanskih ulicah opozorili na mnoge dileme, ki danes tarejo državljane in državljanke.
Andrej Zorko, ZZZS: »Francosko nemški vlak govori o varčevanju – gre za krčenje pravic- vprašati se moramo, če je to res pot razvoja. Mladi potrebujejo delo, ki jim ga varčevanje ne prinaša. Dandanes se v družbi rušijo vrednote kot so solidarnosti, socialna država uveljavlja pa se logika naj vsak poskrbi predvsem zase. To lahko vodi v večje konflikte in nemire.«
Sanja Leban iz fundacije Študentski Tolar je poudarila: » Če se je pred 10 leti študentom predvsem pomagalo organizirati študij v tujini in reševati posamezne težke situacije študentskih družin smo danes v položaju, ko vedno več študentov potrebuje pomoč pri zagotavljanju temeljnih življenjskih potrebščin. Danes za študente zbiramo hrano. Vedno več je socialno ogroženih.«
Dr. Valerija Korošec meni, da smo zapleteni v poguben produkcijski sistem, ki nam še vedno dopoveduje, da bomo s tem, ko bomo več proizvajali boljše živeli: »dostojno življenje je mogoče urediti tudi ob ničelni rasti, » je dejala sociologinja. Po njenih besedah se na žalost o nekaterih dobrih idejah, ki so v Franciji in Nemčiji danes že realnost, pri nas debata sploh še ni začela. Meni tudi, da obstaja nevarnost, da bomo v želji slediti drugim, ponavljali njihove napake izpred 10 ali 20 let, namesto, da bi se usmerili k skupnim ciljem prihodnosti: »Razmisliti bi morali o možnosti skrajšanja delovnega časa in s tem omogočanje razdelitve plačanega dela med več ljudi«
Dr. Andraž Teršek je opozoril, na problematičen odnos politike in državnih funkcionarjev do tistih, ki jih bodo spremembe nove zakonodaje prizadele. Namesto argumentov v podporo zakonu, ti največkrat nizajo populizme in puhlice. Meni, da prihaja čas, ko bodo morali državljani od države zahtevati več in boljše rešitve.