Slovenska filantropija od leta 2010 svetovni dan beguncev (20. junij) v Sloveniji obeležuje s Festivalom migrantskega filma. Prizadevamo si, da bi domači publiki vsako leto ponudili izbor pronicljivih in provokativnih filmov, ki v ospredje postavljajo aktualne teme povezane z migracijami, azilom in begunci.
Konvencija o statusu beguncev iz leta 1951 definira begunca kot osebo, ki se »zaradi utemeljenega strahu pred preganjanjem, osnovanem na rasi, veri, narodni pripadnosti, pripadnosti določeni družbeni skupini ali določenemu političnemu prepričanju, nahaja izven države, katere državljan je, in ne more, ali zaradi takšnega strahu noče uživati varstva te države, ali osebo, ki nima državljanstva, in se nahaja izven države, kjer je imela običajno prebivališče, pa se zaradi omenjenega strahu ne more ali noče vrniti v to državo«. (Konvencija o statusu beguncev iz leta 1951, preambula, 1. poglavje)
V okviru festivala, ki je do leta 2014 potekal v sodelovanju z Zavodom Voluntariat, želimo preseči tradicionalno razumevanje pojma “begunec”, kakor ga definira zgornje besedilo, in v soj žarometov postaviti tudi modernejše vzroke in oblike begunstva ter migracij. Vzroki, ki begunce in druge skupine migrantov silijo v zapuščanje svojih domov, so raznoliki in izvirajo iz nevzdržnih življenjskih pogojev in nesprejemanja oziroma celo preganjanja posameznikov in skupin na podlagi njihovih osebnih prepričanj in lastnosti. Osebne lastnosti in okoliščine, kot so politično prepričanje, etnično in kulturno poreklo, veroizpoved in spolna usmerjenost na eni strani ter pomanjaknje pogojev za dostojno življenje, povezano z neenakomerno družbeno in gospodarsko razvitostjo držav in regij na drugi, ostajajo pomembni vzroki (prisilnih) migracij. A novo stoletje s seboj hkrati prinaša nove dejavnike, kot so podnebne in druge okoljske spremembe, ki povzročajo nove valove in smeri globalnih migracijskih tokov.
Migracije (p)ostajajo eden izmed osrednjih globalnih trendov 21. stoletja, zato festival posvečamo vsem ljudem, ki so primorani zapustiti svoje domove in iskati zaščito izven svojega domačega okolja. Z njimi in za njih opozarjamo, da je nujno, da jim omogočimo dostojno življenje v naši skupnosti, zato je potreben kritičen premislek migracijskih in azilnih politik ter skupno delovanje za polnopravno vključitev vseh migrantov.
Filmske zgodbe in prispevki povabljenih gostov ne osvetljujejo zgolj ovir in težav, s katerimi se migranti soočajo ob prizadevanjih, da bi si našli svoj prostor pod soncem in polnopravno zaživeli v novem okolju. Pokažejo nam, da sta medkulturni prenos znanja in živahno kroženje ustvarjalnih energij v današnjem svetu eden osnovnih gibalnikov družbenega razvoja, multikulturna okolja pa poligon raziskovanja odnosov med različnimi tradicijami in iskanja novih oblik sobivanja.
Zato je osrednje sporočilo festivala svetlo in polno upanja! Svojega poslanstva ne išče zgolj v informiranju, z znanjem in razumevanjem želi občinstvo spodbuditi k sprejemanju raznolikosti in poziva k skupni angažiranosti. Vsak posameznik lahko doda svoj kamenček v mozaik strpne, vključujoče in pravične družbe.