Z dnem, ko diplomiraš, ostaneš brez statusa in s tem tudi brez osnovnega zavarovanja.
Poskrbeti je treba za zdravstveno zavarovanje, si priskrbeti delovno knjižico in nenazadnje tudi poiskati prvo pravo zaposlitev, saj s pretekom statusa delo prek študentskega servisa ni več mogoče. Več o tem si lahko preberete na spletni strani Študentske svetovalnice, naj pa izpostavimo nekaj pomembnih informacij, ki nam je podala Mojca Majerle iz Študentske svetovalnice, socialno svetovanje.
V primeru, da si diplomiral oziroma prekinil svoj študij, kar v obeh primerih pomeni, da si ostal brez statusa, to zate pomeni, da ne moreš biti več zavarovan kot vzdrževani družinski član. Kar pomeni, da si moraš tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje urediti sam.
Kako se lahko zavarujem, ko diplomiram oziroma če izgubim status?
• zavaruješ se lahko kot občan
»Po 21. točki 15. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je lahko študent zavarovan kot občan le, če nima nobenih dohodkov oziroma če živi sam, njegov povprečni mesečni dohodek v zadnjih treh mesecih ne dosega 50 % minimalne plače, oziroma če, kadar živi z ožjimi ali širšimi družinskimi člani v skupnem gospodinjstvu, njihovi povprečni mesečni dohodki na družinskega člana v zadnjih treh mesecih ne dosegajo 25 % minimalne plače, razen kadar ima sam ali njegovi ožji ali širši družinski člani prihranke oziroma premoženje, ki dosega ali presega višino 60 osnovnih zneskov minimalnega dohodka (če nima nobenih prejemkov in nobenih lastnih sredstev in si zato ne more plačevati obveznega zdravstvenega zavarovanja). Študent se kot občan zavaruje na občini v kraju stalnega bivališča. Vsaka občina ima svoje določbe, ki se nanašajo na maksimalne prihodke, ki jih sme študent imeti, da se zavaruje kot občan. Ponekod je obvezno, da je študent prijavljen na Zavodu za zaposlovanje. Za več informacij se mora posameznik obrniti na občino v kraju stalnega bivališča.«
• zavaruješ se kot samostojni zavezanec
»Če ima študent brez statusa dohodke, ki so višji, kot jih določa njegova občina v kraju stalnega bivališča, da bi bil zavarovan kot občan, se mora zavarovati kot samostojni zavezanec. In sicer si obvezno zdravstveno zavarovanje plačuje sam. Uredi si ga na Zavodu za zdravstveno zavarovanje v kraju stalnega bivališča.«
• zavaruješ se lahko tudi preko Zavoda za zaposlovanje RS
»Ta možnost je relevantna le za diplomante in pavzerje, ne pa za študente s statusom z dopolnjenimi 26. leti. Torej če se diplomant ali pavzer prijavi na Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, mu obvezno zdravstveno zavarovanje krije Zavod, dopolnilno zdravstveno zavarovanje pa si mora prav tako urediti sam.«
Mojca Buh