Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) že nekaj časa opozarja na to, da se čedalje več študentov sooča s socialno stisko.
Organizacija socialno ogroženim študentom že vrsto let pomaga z materialno pomočjo in nepovratno denarno pomočjo prek Fundacije Študentski tolar. Tudi v tem letu k tej problematiki z brezplačnimi jezikovnimi tečaji za socialno ogrožene študente ponovno pristopa Zavod ŠOLT, z brezplačno športno vadbo pa se mu pridružuje še Zavod ŠOU šport. Projekt podpira tudi Študentska organizacija Slovenije (ŠOS). Predsednica ŠOU v Ljubljani Ana Pleško poudarja, da enkratna denarna pomoč, s katero ŠOU v Ljubljani prek Fundacije Študentski tolar pomaga študentom v socialni stiski, težave študentov rešuje le kratkoročno, zato se v organizaciji trudijo povečati nabor dejavnosti, s katerimi bi socialno stisko študentov reševali tudi dolgoročno: »Izobraževalni tečaji so dolgoročna naložba v znanje, ki ima trajno vrednost, nič manj pomembna pa ni športna vadba, ki pomeni dolgoročno naložbo v zdravje.«
Skupni znesek, namenjen brezplačnim jezikovnim tečajem, je 15.000 evrov, prav toliko denarja bo namenjenega tudi brezplačni športni vadbi. Jezikovnega tečaja po izbiri se bo pri Zavodu ŠOLT tako lahko skupaj udeležilo do 150 študentov, brezplačne vadbe pri ŠOU športu pa glede na različne cene športnih vadb od 120 do 180 študentov. Jože Hrastnik, direktor Zavoda ŠOLT: »V Zavodu ŠOLT brezplačne jezikovne tečaje za študente v socialni stiski izvajamo že drugič. V prvem letu se jih je udeležilo več kot sto študentov, letos jih pričakujemo še več. Zadovoljni smo, da lahko na tak način pomagamo vsaj delu socialno ogroženih študentov in jim omogočimo enakovredno pridobivanje znanj na področju jezikovnih tečajev.« Čedalje večjo socialno ogroženost študentov opažajo tudi v ŠOU športu. Po besedah direktorja zavoda Marka Strela se ta kaže na več načinov: »Pokazala se je v večjem številu prošenj za povračilo deleža denarja, ki so ga študenti sicer namenili določeni športni aktivnosti, pa so ga kasneje potrebovali za študij. Velikokrat smo se soočali tudi s primeri, ko so študentje prenehali hoditi na vadbo, ker so takrat opravljali študentsko delo. Ravno tako se je povečalo število prošenj po obročnem plačevanju športne vadbe, pri čemer se je kasneje pogosto izkazalo, da študentje obrokov ne morejo plačati. Opažamo, da je tudi šport, kljub zelo ugodnim cenam ŠOU športa, postal privilegij študentov, ki imajo več denarja.«
Do udeležbe na brezplačnih jezikovnih tečajih oz. brezplačni športni vadbi so upravičeni vsi, ki imajo status študenta na kateremkoli visokošolskem ali univerzitetnem zavodu članice ŠOU v Ljubljani in niso v rednem delovnem razmerju. Prosilci naj vloge s prilogami (razpis je objavljen na spletni strani Fundacije Študentski tolar, www.studentski-tolar.si) pošljejo na naslov Fundacija Študentski tolar, Kersnikova 4, 1000 Ljubljana s pripisom jezikovni tečaji/športna vadba. Dodatne informacije so na voljo tudi na brezplačnem študentskem telefonu 080 98 67 od ponedeljka do četrtka med 9.00 in 18.00, ob petkih pa med 9.00 in 15.00.