7. decembra se nam je v ABC Hubu pridružil direktor Finančnih trgov, Klemen Furlan. Kot smo imeli priložnost izvedeti, pa v življenju počne še marsikaj drugega. Njegov podjetniški profil je t. i. high performer, pravi pa, da mu brez športa intenzivnega delovnega tempa ne bi uspelo vzdržati.
Kdo se boji trgovanja na borzi?
Klemen Furlan se je s trgovanjem na borzi začel ukvarjati po spletu naključij, je pa veliko pripomogla njegova nadarjenost za matematiko. Po njegovem mnenju so finance zahtevnejši posel od srčne kirurgije, laik brez zanimanja za borzo pa bo znal pristaviti, da so tudi veliko bolj dolgočasne. A kljub temu so podjetja leta 2008 na lastni koži občutila, kako pomembna institucija je borza in kako hitro se lahko obrnejo kazalci, ki so vplivali na propad mnogih podjetij.
»Naša generacija je šla čez najtežje čase, a prihajajo fantastični časi,« je zlom borze pokomentiral Klemen Furlan in spodbujal mlade: »Trg je po krizi očiščen ljudi, ki so prišli na položaje zaradi napačnih razlogov. Tisti, ki imate zagon, boste imeli več priložnosti kot generacije pred vami.«
Šok je, ko pristanemo v čevljih berača
Na borzi smo lahko prisotni na različne načine, vedno pa je vpleten določen dejavnik tveganja. Klemen Furlan trguje po principu visokofrekvenčnega trgovanja (HFT). Vsakokrat tvega po več sto tisoč evrov, izkupički pa so vsaj dvakrat tolikšni: »Naklonjen sem pametnim tveganjem. Nisem odvisen od adrenalina, čeprav so tudi takšni na borzi. V borzi ne smeš uživati.«
Mladim, ki nimamo kapitala, da bi igrali za tako visoke vsote, predvsem pa tistim, ki jih trgovanje na borzi ne zanima, ostane še možnost vzajemnih skladov. Vzajemni skladi omogočajo razpršitev sredstev, s tem pa boljše možnosti za plemenitenje kapitala. Morda ena od priložnosti, da mladi privarčujemo za pokojnino? »V Sloveniji in na Balkanu smo doživeli balkanski balonček. Podjetja so se kupovala po previsokih cenah, kar se dogaja povsod, enako se je dogajalo že leta 1600 in je imelo enake posledice. Če vprašate starše, ali bi varčevali v delnicah ali skladih, bodo rekli, da boste izgubili,« je bil iskren Klemen Furlan, a pri tem poudaril, naj ne glede na vse razmišljamo dolgoročno. Najpomembneje je, da nas nepredvidene življenjske situacije ne spravijo na beraško palico, zato pa moramo razmišljati vnaprej in se učiti iz napak.
Mrežite se, izkoristite priložnosti, pomagajte si, bodite pošteni
Mentorstvo je pomemben del podjetniške poti. Tudi Klemen Furlan ima mentorja, a ga posluša po svoji pameti. V mentorstvu ne vidi le pomoči starejših kolegov, temveč meni, da mora v mentorskem odnosu obstajati obojestranska korist, ki nastane iz sodelovanja na skupnem poslovnem projektu.
»Imate energijo in mlade možgane, česar ne smete podcenjevati, a morate poiskati pomoč ljudi z izkušnjami. Deset ali dvajset let izkušenj je neprecenljiva vrednost, zato poslušajte nasvete starejših,« pravi Klemen Furlan. Po njegovih izkušnjah je Zavod Ypsilon odlična poteza za začetek uspešne kariere: »Vsi moji prijatelji, ki so bili v takšnih organizacijah, so danes direktorji uspešnih podjetij,« je povedal mladim, ki so prišli na dogodek.
Udeležujte se dogodkov, kjer pridete v stik z enako mislečimi ljudmi
Klemen Furlan najbolj ceni ljudi, ki imajo dolgoročne cilje in so iskreni. Kdor se druži s podobno mislečimi, ima boljše pogoje za uspeh: »Okolica nas determinira, kaj in kdo smo. Tega se zelo držim. Če se družite z uspešnimi ljudmi ali z ljudmi, ki so na poti k uspehu, boste tudi vi uspešni.«
Spodbuja mlade, naj se ukvarjajo s tistim, kar nosijo v srcu, pri tem pa morajo biti vztrajni in pridobiti določeno rutino. Vsak projekt, o katerem razmišljamo zjutraj, ko se zbudimo in zvečer, ko gremo spat, je vreden, da se mu popolnoma posvetimo. »Uspeh ne more izostati, ker bo prišlo iz srca, naravno in samo po sebi.«