Projekt »S poznavanjem pravic proti socialni izključenosti« je bil namenjen vsem, ki so na družbenem robu in imajo zaradi svojega družbenega in finančnega položaja odprta pravna vprašanja.
Po besedah Eleonore Stojkovič, predstavnice za stike z javnostmi ŠOUP, je bila temeljna aktivnost projekta brezplačno pravno svetovanje, namenjeno tako uporabnikom socialnih transferjev RK Piran kot tudi vsem ostalim, ki imajo pravne težave, a si odvetniških storitev ne morejo privoščiti. »Da bi zagotovili večjo dostopnost do pravne pomoči, smo pravna svetovanja vsak prvi petek v mesecu izvajali tudi na sedežu RK Piran. Cilj brezplačnega pravnega svetovanja je bil omogočiti enak dostop do pravne pomoči vsem, ki jo potrebujejo.
Projekt pa je bil poleg svetovalne tudi izobraževalne narave, saj smo za uporabnike in prostovoljce RK Piran ter za vso zainteresirano javnost izvajali delavnice na temo prava socialne varnosti. Cilj delavnic za uporabnike in širšo javnost je bil osveščati zainteresirane o njihovih pravicah in različnih možnostih zagotavljanja pravne in socialne varnosti. Namen delavnic za prostovoljce pa je bil usposabljanje le-teh za delo s socialno šibkejšimi.«
V sklopu tega projekta so izdelali tudi brošuro z naslovom “Ali jih poznaš? Spoznaj svoje pravice!”. »Brošura je namenjena vsem, ki jih zanimajo različne vrste pomoči, do katerih so upravičeni predvsem socialno šibkejši,« pravi Eleonora Stojkovič, predstavnica za stike z javnostmi ŠOUP.
Brošura na jasen in jedrnat način opisuje različne vrste pomoči, zakonsko določene upravičence do le-teh, način pridobitve, pristojne organe in podobno. Vsebuje uporabne informacije o denarni socialni pomoči, otroškemu dodatku, štipendijah, občinski pomoči in pomoči, ki jo nudijo nevladne organizacije.
Kje lahko dobimo brošuro?
»Brošura je v fizični obliki dosegljiva na sedežu Primorskega pravnega centra, na vseh treh obalnih Rdečih križih, Centrih za socialno delo, Študentski organizaciji Univerze na Primorskem in v knjižnicah. Vpogled v vsebino brošure pa je možen tudi na naši spletni strani (www.ppcenter.si), kjer lahko najdete elektronsko različico brošure. Prav tako pa lahko dodatne izvode brošure tudi naročite, in sicer na telefonski številki 040 900 399.« Eleonora Stojkovič
Nekaj bistvenih pravic!
»Pravica do denarne socialne pomoči, pravica do socialne pomoči, ki jo nudijo občine (v obliki plačila šolskih dejavnosti, nakupa ozimnice, doplačila zdravstvenih storitev, …), pravica do pridobitve neprofitnega stanovanja, pravica do otroškega dodatka, pravica do štipendije in nenazadnje tudi pravica do pravne pomoči, ki jo z brezplačnim pravnim svetovanjem zagotavljamo na Primorskem pravnem centru, itd.« Eleonora Stojkovič
Ali študentje poznajo svoje pravice, se jih zavedajo, katere pravice so največkrat kršene?
Eleonora Stojkovič, predstavnica za stike z javnostmi ŠOUP: »Povedati moramo, da se študentje v veliki meri zavedajo svojih pravic in jih relativno dobro poznajo. Težave, s katerimi se študentje pogosto srečujejo in zaradi katerih se obračajo k nam po pomoč, so predvsem zaradi neizplačil študentskega dela, težave z najemodajalci študentskih stanovanj, vprašanja na področju štipendiranja in podobno.«
Mojca Buh