O študijskem programu
Temeljni cilj študijskega programa je razumevanje živega sveta, mikrobnih procesov in organizmov, nevidnih človeškemu očesu, ki so ključni za življenje na našem planetu. Program daje temeljna naravoslovna znanja (matematike, kemije, statistike, biofizike, biokemije, molekularne in celične biologije, bioinformatike) in specifična znanja o mikrobni fiziologiji, genetiki, taksonomiji, biotehnologiji, ekologiji, virologiji, imunologiji in pomenu mikrobov v medicini. Temeljni cilj študijskega programa je zagotoviti celovito dodiplomsko izobraževanje v mikrobiologiji, ki diplomantu omogoča samostojno uporabo klasičnih in sodobnih orodij v mikrobiologiji, avtonomno odločanje o mikrobiološko relevantnih temah ter diplomanta izobrazi za uspešno sodelovanje in komunikacijo z drugimi naravoslovnimi poklici.
Vpisni pogoji
V univerzitetni študijski program Mikrobiologija se lahko vpiše:
a) kdor je opravil splošno maturo,
b) kdor je opravil poklicno maturo v srednješolskem programu: farmacevtski tehnik, kemijski tehnik, naravovarstveni tehnik, okoljevarstveni tehnik, tehnik laboratorijske medicine, veterinarski tehnik, živilsko prehranski tehnik, zdravstvena nega, zobotehnik, kozmetični tehnik in izpit iz enega od predmetov splošne mature: biologija, biotehnologija ali kemija; če je kandidat ta predmet že opravljal pri poklicni maturi, pa izpit iz kateregakoli predmeta splošne mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi.
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Pogoje za vpis izpolnjujejo tudi kandidati, ki so končali enakovredno izobraževanje v tujini, in se vpisujejo pod enakimi pogoji, kot veljajo za kandidate, ki so zaključili šolanje v Sloveniji. Pred vpisom v študijski program morajo opraviti postopek priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja študija.
V primeru omejitve vpisa veljajo naslednja merila izbora:
a) kandidati iz točke a) izbrani glede na:
– splošni uspeh pri splošni maturi 50% točk,
– splošni uspeh v 3. in 4. letniku 30% točk,
– uspeh pri enem od naravoslovnih predmetov (biologija, kemija, fizika, biotehnologija) pri splošni maturi: 20 % točk.
b) kandidati iz točke b) izbrani glede na:
– splošni uspeh pri poklicni maturi 20 % točk,
– splošni uspeh v 3. in 4. letniku 40 % točk,
– uspeh pri predmetu splošne mature 40 % točk.
c) kandidati iz točke c) izbrani glede na:
– splošni uspeh pri zaključnem izpitu 20% točk,
– splošni uspeh v 3. in 4. letniku 40% točk,
– uspeh pri predmetih biologija, kemija, fizika in matematika pri zaključnem izpitu ali v zadnjem letniku srednje šole, ko se je predmet predaval 40 % točk.