Za najmlajše: Kako deluje telefonski klic?

Cute little child is talking on his smartphone while standing in his business suit near a concrete wall. Mock up
Foto: ismagilov iz iStock

Telefonski klic je danes nekaj čisto vsakdanjega. S pritiskom na zaslon se lahko pogovarjaš s prijatelji, družino ali neznanci, ne glede na to, kako daleč stran je sogovornik. Si se sploh kdaj vprašal, kako deluje telefonski klic? Kako tvoj glas pride iz ene točke na Zemlji do druge, ki je lahko na drugem koncu sveta?

Tvoj glas se spremeni v električne signale

Ko se pogovarjaš z nekom, svoje sporočilo oddajaš v obliki zvoka. Ta je v resnici sestavljen iz majhnih vibracij v zraku. Mikrofon v tvojem telefonu vibracije spremeni v električne signale. To pomeni, da tvoj telefon glas »prevede« v posebne signale, ki jih lahko naprava pošlje naprej po kablih ali zraku.

Električni signali potujejo skozi mrežo

Sedaj mora signal potovati do osebe, ki jo kličeš. Če pokličeš prijatelja, ki je zelo blizu, je pot signala kratka in lahko poteka neposredno preko bližnjih anten ali kablov. Če pa kličeš nekoga, ki je daleč stran, mora signal potovati po mreži, ki je sestavljena iz različnih postaj in kablov. Te poti so lahko speljane celo pod morjem! Če uporabljaš mobilni telefon, se signal najprej pošlje do najbližje antene, imenovane bazna postaja. Ta antena nato prenese signal naprej do druge antene ali do kablov, da signal lahko potuje naprej. Ko signal pride do antene blizu tvojega sogovornika, se spet pretvori in usmeri v njegov telefon.

Zračna povezava ali kabli?

V resnici je oboje mogoče. Ena možnost je, da signali potujejo po posebnih kablih, ki so pod zemljo ali celo pod oceanom. Takšni kabli so sestavljeni iz materialov, ki lahko prenašajo elektriko zelo hitro. Drug način pa je brezžična povezava, kjer se signali prenašajo kar po zraku. Mobilni telefoni uporabljajo brezžično povezavo, kjer signale prenašajo posebne radijske frekvence. Zrak in antene pomagajo prenašati te signale hitro in zanesljivo do pravega mesta. Danes torej tvoj klic skoraj zagotovo poteka preko brezžične povezave.

Broken grey phone
Foto: 3355m iz iStock

Pretvorba signala nazaj v zvok

Ko signal prispe do telefona osebe, ki jo kličeš, se zgodi obratni proces kot na začetku. Telefon spremeni električne signale nazaj v zvok. Zvočnik v telefonu signale namreč prevede v vibracije, ki tvorijo zvok – in tako prijatelj sliši tvoj glas!

Zakaj imaš včasih slab signal?

Predvsem v odročnih krajih ali pa v kleteh se ti lahko zgodi, da ostaneš brez signala ali da med pogovorom »začne prekinjati«. Zagotovo ni prijetno in ti lahko povzroči precej preglavic, vzrok pa si lahko precej enostavno razložiš. Do teh neprijetnosti pride, ker signal na poti naleti na različne ovire. Če na primer telefoniraš v stavbi s debelimi stenami, lahko stene ovirajo pot signala do antene. Včasih so antene tudi preobremenjene, ker se veliko ljudi pogovarja hkrati, in tudi to lahko povzroči motnje. Poleg tega na signal lahko vpliva celo vreme. Močan dež ali nevihta lahko nekoliko oslabita signal, saj dežne kaplje in drugi delci v zraku motijo potovanje radijskih valov.

Young hiker is searching signal for mobile phone in nature.
Foto: LittleBee80 iz iStock

Kaj pa internetni klici?

Če misliš, da o komunikaciji na daljavo sedaj veš že čisto vse: klici preko interneta, na primer s pomočjo aplikacije Viber ali WhatsApp, potekajo drugače. Zvok v tem primeru ne potuje preko običajnega telefonskega omrežja, temveč preko internetne povezave. Zato telefon najprej pretvori tvoj glas v digitalne podatke, ki potujejo preko omrežja, ki ga uporabljaš za dostop do interneta. Internetni klici so pogosto brezplačni, če imaš internetno povezavo, zato so priljubljeni, še posebej za pogovore v tujini.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.