V svetu kriptovalut se je z nepričakovano potezo pojavil tudi ameriški predsednik Donald Trump. Njegov lasten kripto kovanec, imenovan Trump Coin, je dvignil veliko prahu in sprožil razprave o tem, ali gre za vizionarsko poslovno potezo ali brezsramno izkoriščanje položaja in blagovne znamke.
Kaj je Trumpov kovanec?
Trump Coin je digitalna valuta, ki je povezana z imenom Donalda Trumpa in je predstavljena kot zbirateljski predmet za njegove privržence. Gre za žeton na blockchainu, ki naj bi po besedah njegovih podpornikov simboliziral Trumpovo politično zapuščino. Kovanec obljublja ekskluzivni dostop do dogodkov, zbirateljskih vsebin in drugih ugodnosti za kupce, vendar mnogi opozarjajo, da je njegova prava vrednost vprašljiva. Kritiki trdijo, da gre zgolj za orodje za dodatno monetizacijo Trumpove baze privržencev.
Moralno vprašljiva poteza
Postavlja se ključno vprašanje: ali se predsednik, ki nosi odgovornost za narodno enotnost in dostojanstvo položaja, sploh smel spuščati v promocijo takšnih projektov? V času, ko številne kripto sheme uporabnikom povzročajo hude finančne težave, bi moral voditelj premisliti, kakšno sporočilo pošilja.
Melania in njen kovanec
V družini Trump pa Donald ni edini, ki je vstopil v svet kriptovalut. Tudi Melania Trump je predstavila svojo digitalno zbirateljsko zbirko NFT-jev. Čeprav so Melanijini projekti manj izpostavljeni, so deležni podobne kritike – očitajo jim, da gre za komercialno izkoriščanje imena Trump brez prave dodane vrednosti za kupce.
Trumpov odnos do kriptovalut
Ironično je, da je Donald Trump v preteklosti javno izrazil precejšen skepticizem do kriptovalut. Leta 2019 je na Twitterju zapisal, da ni oboževalec Bitcoina, in da kriptovalute temeljijo na “zraku”. Njegovo prejšnje stališče se zdi v popolnem nasprotju z njegovo nedavno vključitvijo v ta svet, kar nakazuje, da je njegov primarni interes finančni dobiček in ne dolgoročna vizija ali prepričanje v tehnologijo blockchain.
Velikodušnost ali izkoriščevanje?
Trumpov kovanec in podobni projekti postavljajo vprašanje o tem, kje je meja med legitimnim poslom in izkoriščanjem politične prepoznavnosti. Medtem ko je za privržence morda zanimiv zbirateljski predmet, ostaja to za mnoge poteza, ki več pove o Trumpovih finančnih ambicijah kot o iskrenem zanimanju za kriptovalute. Razprava o etičnosti tovrstnih potez bo zagotovo ostala vroča tema, ki meče senco na vse bolj zapleten odnos med politiko in tehnologijo.
Novinar