Kaj se zgodi, ko združimo pametna očala, velike jezikovne modele in programe za prepoznavanje obrazov? To sta v svojem eksperimentu pokazala študenta s Harvarda in rezultati so zaskrbljujoči.
Caine Ardayfio in AnhPhu Nguyen sta izdelala program, s katerim lahko pametna očala v nekaj sekundah prepoznajo njune sošolce ali neznance na podzemni. Poimenovala sta ga I-XRAY in deluje tako, da združuje sposobnosti novih pametnih očal Rayban Meta, prosto dostopen program PimEye in umetno inteligenco tipa velikih jezikovnih modelov.
Program, ki prepozna kogarkoli
V predstavitvenem demu pokažeta, kako pametna očala izpišejo podatke o osebah, ki so v objektivu. Najprej sta reč preizkusila na svojih sošolcih, potem pa se podala na postajo podzemne železnice. Očala so prepoznala naključne osebe in Cainu ter AnhPhuju dala podatke o njihovi zaposlitvi, objavah na socialnih omrežjih, celo naslov bivališča.
To je že samo po sebi dovolj srhljivo, vendar podobne tehnologije obstajajo že dlje časa. Najbolj znan primer je kitajski sistem nadzora populacije, za katerega se je partija pohvalila, da lahko prepozna kogarkoli v le treh sekundah. Tudi na zahodu si policija in vojska pomagata s to tehnologijo. Hkrati pa poskus AnhPhuja in Caina ni zahteval milijarde dolarjev in ekipe znanstvenikov. Uporabila sta že obstoječe programe in jih le povezala z očali Meta. Svoj I-XRAY bi lahko naredil vsak z nekaj tehničnega znanja in volje.
Študenta sta se odločila, da svojega izdelka ne bosta tržila, saj je bil cilj njune raziskave ozavestiti ljudi, kako preprosto je dandanes izdelati nekaj takega ali obratno, kako težko je ostati anonimen.
Novinar