Si že kdaj stal pred polico s baterijami in se spraševal, zakaj so nekatere baterije dvakrat dražje od drugih? Logično bi bilo, da višja cena pomeni višjo kakovost, na primer večjo kapaciteto baterije. A pri nakupu baterij ni vedno tako. Ponudba je danes ogromna: od najcenejših generičnih baterij do tistih znanih blagovnih znamk, ki obljubljajo dolgotrajno zmogljivost.
Učinkovitost baterij je odvisna od več dejavnikov, kot so vrsta baterije, njena tehnologija in namen uporabe. Napačna izbira baterij lahko vodi do nepotrebnega zapravljanja denarja ali celo slabše učinkovitosti naprav, ki jih poganjaš. So torej dražje baterije res boljše?
Pomeni višja cena boljšo kakovost?
Običajno velja rek: »Kdor malo plača, dvakrat plača.«. A ne na področju baterij! V Zvezi potrošnikov Slovenije so testirali baterije tipa AA in ugotovili, da so razlike med njimi precej majhne, predvsem pa manjše, kot so razlike v ceni. Čeprav bi od dražjih baterij priznanih blagovnih znamk pričakoval daljšo življenjsko dobo, so razlike majhne in ne odražajo cenovnih razlik. Priljubljene AA baterije lahko tako kupiš že za 25 centov na kos, lahko pa plačaš tudi 1,75 evra. Razlike v življenjski dobi pa praviloma ne presegajo 20 odstotkov (in še to ni vedno najdražja najboljša). Pri nakupu baterij zato upoštevaj le ceno na kos.
Se nakup polnilnih baterij splača?
Baterije za enkratno uporabo so cenejše. Seveda jih moraš po uporabi zavreči in kupiti nove. Ker polnilne baterije lahko polniš tudi več tisočkrat, je dolgoročni strošek teh baterij manjši. Poskrbi pa, da že na začetku kupiš dva kompleta. Tako imaš en komplet vedno napolnjen in pripravljen na zamenjavo, ko se drug izprazni. Poleg tega so polnilne baterije vedno boljše s stališča okolja.
Novinar