V zadnjih letih je priljubljenost pametnih ur močno narasla, a za mnoge uporabnike se te naprave izkažejo za nepotreben luksuz, ki hitro izgubi svojo vrednost. Pametne ure so postale simbol sodobne tehnologije, ki pa se kljub svoji napredni funkcionalnosti hitro znajdejo v tehnološki senci novih modelov. Poleg tega predstavljajo breme tako za okolje kot tudi za denarnico uporabnikov.
4. Hitro zastaranje in padec vrednosti
Pametne ure so naprave, ki pogosto zastarajo že po enem letu ali dveh. Tehnološka industrija vsako leto izdaja nove modele z izboljšano zmogljivostjo, daljšim trajanjem baterije in dodatnimi funkcijami. Posledično vrednost starejših modelov hitro pade, pogosto za več kot polovico že po prvem letu uporabe. To pomeni, da je pametna ura, kupljena po visoki ceni, v kratkem času skoraj brez vrednosti na trgu. Za mnoge kupce, ki so pričakovali trajnejšo naložbo, je to lahko precejšnje razočaranje.
3. Breme za naravne vire
Izdelava pametnih ur zahteva uporabo redkih in dragocenih materialov, kot so litij, kobalt, zlato in druge kovine. Proces pridobivanja teh surovin ima pogosto negativne posledice za okolje, saj rudniki izčrpavajo naravne vire in onesnažujejo okolje. Čeprav so mnoge pametne ure majhne naprave, jih izdelujejo v milijonih kosov letno, kar pomeni, da se potreba po teh materialih le še povečuje. Poleg tega se večina teh naprav po koncu življenjske dobe znajde na odlagališčih, saj je recikliranje zapleteno in stroškovno neučinkovito.
2. Težave z baterijo
Eno največjih vprašanj, s katerim se soočajo lastniki pametnih ur, je življenjska doba baterije. Po nekaj letih uporabe se kapaciteta baterije močno zmanjša, zaradi česar postane ura skoraj neuporabna brez stalnega polnjenja. Zamenjava baterije pa pogosto stane več, kot je ura takrat vredna. Proizvajalci pogosto tudi ne ponujajo enostavne možnosti za zamenjavo baterije, kar uporabnike prisili, da kupijo nov model namesto popravila starega.
1. Ali so res vredne nakupa?
Čeprav pametne ure ponujajo različne funkcionalnosti, kot so sledenje športnim aktivnostim, spremljanje zdravja in hitri dostop do obvestil, večina teh funkcij ni bistvena za vsakodnevno življenje. Mnogi uporabniki se po začetnem navdušenju hitro navadijo na uro kot na še en kos tehnologije, ki ga nosijo le občasno ali pa ga celo pozabijo uporabljati.
Junior novinar