Oboževalci Applovih naprav so nestrpno čakali na 8. marec, a ne (samo) zaradi praznika vseh žena, saj je bil ta dan na sporedu tudi Applov prvi letošnji dogodek. Tehnološki gigant Apple je predstavil nove naprave v jabolčni družini (pre)cenjenih premium izdelkov.
Osredotočil se je na nov cenovno dostopen iPhone, posodobitev iPada Air in svoj najnovejši, najzmogljivejši čip za računalnike Mac, ki bo debitiral v novem računalniku Mac Studio.
iPhone 13, iPhone 13 Pro in iPhone 13 Pro Max z novo barvo olupka
Najšibkejši izmed vseh jabolčnih mobilnikov bo dobil lupino zelene barve, iPhone 13 Pro in Pro Max pa barvo, ki so jo pri Applu imenovali »alpsko zelena«. Po domače ji lahko rečemo kar kovinsko zelena. Verjetno, če želiš izstopati, je ta barva idealna za tvoj mobilnik. Predvsem, če si iz prestolnice.
iPad Air 5
iPad Air 5 je opremljen z Applovim čipom M1, ki je enak kot v novejših računalnikih Mac in tablicah iPad Pro.
Ima sprednjo kamero z ločljivostjo 12 MP, ki podpira funkcijo, ki ti med video klicem s kamero sledi, ko se premikaš po prostoru med video klicem in tako ostaneš vedno na zaslonu sogovornikov.
Začetna cena v ZDA bo 599 dolarjev, v Sloveniji pa pričakuj, da bo cena nekoliko višja.
Na voljo bosta verziji s 64 GB in 256 GB notranjega spomina. Razlika bo tudi med modeli, WiFi 6 bo vgrajen v vse modele, medtem ko bo povezljivost s 5G omrežjem na voljo v (naj)dražjih modelih.
Na voljo bo od 18. marca, prednaročila pa bodo mogoča teden prej.
Mac Studio
Apple je z namiznim računalnikom Mac Studio brez zaslona predstavil prvi novi model Maca po več letih. Gre za aluminijasto škatlo v obliki kocke s priključki USB-C in režo za kartico SD na sprednji strani.
Je višji od obstoječega namiznega razunalnika Mac Mini. Dodatna višina je predvsem posledica dodatnega prostora za velike ventilatorje, ki vzdržujejo nizko temperaturo računalnika.
Cena računalnika Mac Studio s starejšim čipom M1 Max se začne pri 1999 dolarjih.
Cena modela s čipom M1 Ultra se začne pri 3999 dolarjih.
Predstavili so tudi nov, izjemno zmogljiv čip M1 Ultra
Računalnik uporablja zmogljiv procesor M1 Ultra, za katerega podjetje pravi, da je izjemna nadgradnja čipa M1. Nov čip je kar še enkrat zmogljivejši od predhodnika, predvsem zaradi tehnologije, ki jo Apple imenuje UltraFusion. Apple pravi, da ima več tranzistorjev kot kateri koli drug računalniški čip in vključuje 64-jedrni grafični procesor.
Apple je še dodal, da je Mac Studio z M1 Ultra za 80 % hitrejši od vrhunskega modela Mac Pro. Ta se prodaja za več kot 50 000 ameriških zelencev.
Nov iPhone SE
Zvezda večera je bil napovednik nove verzije »nizkocenovnega« mobilnika iPhone SE. Mobilnik je na zunaj identičen verziji iz leta 2020. A drugače je od znotraj.
Model 2022 še naprej ponuja eno zadnjo kamero, vendar prinaša nekatere funkcije, ki so identične modelom iPhone 13, kot sta »Photographic Styles« in »Deep Fusion«.
iPhone SE (2022) je morda videti zelo podoben svojemu predhodniku, vendar je na papirju precej izboljšan v smislu funkcij kamere in strojne opreme.
Pod pokrovom iPhone SE (2022) uporablja najnovejši čip A15 Bionic, ki je enako zmogljiv kot čip v iPhonu 13 mini in ponuja zmogljivosti 5G za nižjo ceno. Izboljšano je tudi trajanje baterije.
Cena iPhone CE bo 429 dolarjev v ZDA in nekje med 450 in 500 evri pri nas v Sloveniji.
Izberi pametno
iPhone je statusni simbol in navdušuje s svojim izgledom in inovativnostjo. Z razlogom je izjemno popularen, sploh, če ga uporabljaš že dlje časa in imaš več Apple produktov, saj je uporaba Applovih produktov med seboj izjemna.
Če se še odločaš in ti ni tako važno, kateri operacijski sistem uporabljaš, vseeno preveri Andoidove telefone v tem cenovnem razredu. Predvsem Xiaomi, Oppo, Oneplus in Google Pixel prednjačijo v svetu srednjecenovnih in nizkocenovnih telefonov. Zagotovo so veliko zmogljivejši, imajo več funkcij in so nesporno lepši kot novi iPhone CE. Še toliko uporabnejši pa so za naprednejše uporabnike. Na Androidovih telefonih lahko, če si vsaj malo iznajdljiv, nikoli več ne potrebuješ plačevati za mobilne aplikacije, kot je na primer Spotify, saj gre pri Androidu za odprtokoden operacijski sistem.
Junior novinar