Zakaj je UCI prepovedal tehniko, ki jo je uporabljal tudi Pogačar?

Domancy, France; 18th July 2023: Jonas Vingegaard (Team Jumbo Visma) flying in the time trial stage at Tour de France.
Foto: Al Gonzalez iz iStock

Mednarodna kolesarska zveza, UCI, se je odločila, da prepove vdihavanje ogljikovega monoksida (CO) in s tem zaščiti zdravje kolesarjev. Prepoved te tehnike, ki jo je med drugim uporabljal tudi Tadej Pogačar, začne veljati z 10. februarjem. Zakaj so kolesarji sploh vdihovali ta strupeni plin in kaj prepoved pomeni za kolesarstvo, si preberi v prispevku.

Ogljikov monoksid – nevaren strup, ki so mu bili nekateri kolesarji redno izpostavljeni

Ogljikov monoksid morda poznaš kot strupen, smrtonosen plin brez barve, vonja in okusa s kemijsko formulo CO. Ker molekule ogljikovega monoksida delno spominjajo na molekule kisika, se namesto kisika vežejo na hemoglobin (in to veliko bolje od kisika), ga zasičijo in s tem preprečijo prenos kisika po telesu. To lahko povzroči smrt. Zakaj so ga kolesarji potem prostovoljno vdihovali?

Merili so svoje prilagoditve na višino

Ogljikov monoksid se kljub prej omenjenim lastnostim pogosto uporablja v športni medicini za določanje skupne mase hemoglobina v krvi in volumna krvi. Oboje je v vzdržljivostnem športu izredno pomembno, saj pomaga spremljati odziv telesa na trening in na izpostavljenost višini ter s tem povezano izboljšanje prenosa kisika. Seveda je količina vdihnjenega ogljikovega monoksida pri meritvi izredno majhna, kar prepreči tragične posledice.

cyclist on route des Grandes Alpes near Col du Galibier, Hautes-Alpes, France
Foto: phbcz iz iStock

Ponavljajoče vdihavanje prinaša stranske učinke

Ponavljajoče vdihavanje ogljikovega monoksida pa tudi v manjših količinah prinaša negativne stranske učinke, tako akutne kot kronične. Povzroči lahko glavobole, letargijo, omotičnost in zmedenost. Vse se lahko dodatno poslabša in kadarkoli spremeni v probleme s srčnim ritmom, epileptične napade, paralizo in izgubo zavesti. Dejstvo pa je, da je vdihavanje ogljikovega monoksida sporno še z enega stališča: ponavljajoče se vdihavanje skrbno odmerjenih majhnih količin bi lahko celo izboljšalo stanje hemoglobina v krvi! Več o tej kontroverzni tehniki izveš v posnetku.

What Is Carbon Monoxide Rebreathing & Why Is Everyone Talking About It?

Uporaba ogljikovega monoksida le enkrat in pod zdravniškim nadzorom

Nova pravila Mednarodne kolesarske zveze zato zunaj medicinskih ustanov prepovedujejo posedovanje komercialno dostopnih sistemov za vdihavanje ogljikovega monoksida. Prepoved velja za vse imetnike kolesarske licence, ekipe in druge, ki so podvrženi pravilom Mednarodne kolesarske zveze. Vdihovanje ogljikovega monoksida ostaja mogoče le pod okriljem avtorizirane medicinske ustanove in odgovornostjo zdravstvenega osebja, izkušenega na tem področju. Tudi pod temi pogoji je dovoljena le enkratna meritev. Naslednji vdih tega strupenega plina lahko sledi šele po štirinajstih dneh. Vse meritve skupne vsebnosti hemoglobina s to tehniko morajo biti zabeležene v zdravniških dokumentih športnikov.

Kako se bo odzvala WADA?

Prepoved Mednarodne kolesarske zveze je neodvisna od trenutnih pravil Svetovne protidopinške agencije (WADA). Je pa Mednarodna kolesarska zveza že pozvala WAD-o, da uredi status vdihovanja ogljikovega monoksida med in izven tekmovanj. Tako bo morda prepoved doletela tudi druge športnike, ne le kolesarjev.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.