Poletna rekreacija

Tek

Tek je klasična oblika rekreacije, s katero razgibamo svoje telo in skrbimo za zdravje. Brezskrbna aktivnost, med katero si odpočijemo od stresa in skrbi, pa lahko poleti postane nevarna.

  1. Izogni se opoldanski vročini

Najbolj priporočljivo je, da tečeš zjutraj ali pozno popoldne, ko so temperature nižje. Telo se bo tako lažje ohlajalo in izognil se boš številnim težavam, ki lahko nastanejo pri teku v vročini. V primeru rekreacije v temi obvezno poskrbi, da boš viden udeležencem v prometu in mimoidočim. Svetla oblačila in odsevniki te bodo varovali pred morebitnimi nezgodami.

  1. Poskrbi za hidracijo

Višje temperature pomenijo povečano potenje in posledično večjo izgubo vode. Pravilna hidracija poteka pred, med in po teku. Že pred vadbo zaužij zadostno količino tekočine, ki bo poskrbela, da se boš na rekreacijo odpravil v optimalnem stanju. Zelo koristno je piti tudi med tekom, kar pa je velikokrat bolj zapleteno, kot se sliši. Seveda je pitje med samo vadbo bolj pomembno, če premaguješ daljše razdalje. Po teku je zelo pomembno, da spiješ dovolj tekočine, pa naj bo to voda ali izotonični napitek. Telesu moraš ponuditi dovolj tekočine, da se rehidrira.

  1. Teci ob vodi

Reke, jezera in morje ustvarjajo hladnejšo klimo, zato je priporočljivo, da si za tek izbereš pot ob vodi.

  1. Teci v senci

Tek v senci je prijetnejši in bolj zdrav. Temperature so nižje, poleg tega pa se izogneš sončnim opeklinam, ki nastanejo ob izpostavljanju žgočemu soncu.

  1. Primerno se obleci in obuj

Oblačila morajo biti primerna. Upoštevaj temperaturo zraka, dolžino teka, hitrost teka in teren, po katerem boš tekel.

Pohodništvo

  1. Preveri vremensko napoved

Preden se odpraviš v hribe, vedno preveri vremensko napoved. Če je slaba, prilagodi, spremeni ali odpovej svoj podvig. V gorah so vremenske razmere izjemnega pomena, saj lahko krojijo potek pohoda ali vzpona. Ob slabem vremenu lahko pohodništvo hitro postane neprijetno ali celo nevarno.

  1. Ustrezno se opremi

Opremiti se moraš podvigu ustrezno. Za pohode na nižje vzpetine so dovolj že športna oblačila in obutev, za zahtevnejše podvige pa je primerna oprema izjemnega pomena. Neprimerna oprema je tudi najbolj pogosta napaka planincev. Obleči se moraš po večplastnem sistemu, torej več plasti, od katerih ima vsaka svojo funkcijo. Osnovno pravilo za obuvalo je, da mora biti visoko, da zaščiti gležnje, podplat pa mora biti iz kakovostne gume.

  1. Imejte rezervni načrt

V gorah se hitro zalomi, zato imej vedno plan B. Upoštevaj spremembe vremena, utrujenost, morebitno poškodbo in druge stvari, ki se lahko zgodijo na poti.

Kolesarstvo

Osnovni nasveti za kolesarjenje so enaki kot za tek, pri kolesarjenju pa je zelo pomembna tudi ustrezna oprema kolesa:

  1. Brezhibna sprednja in zadnja zavora
  2. Bela luč spredaj, rdeča zadaj
  3. Odsevniki na pedalih in na boku
  4. Zvonec
  5. Ustrezno napolnjene pnevmatike
  6. Primerno nastavljena višina krmila in sedeža

Prav tako moraš ustrezno opremiti sebe:

  1. Čelada
  2. Svetla športna oblačila
  3. Upoštevaj prometne predpise
  4. Ne vozi pod vplivom alkohola ali drog
  5. Ne uporabljaj telefona

Športi, pri katerih se porablja največ kalorij

Šport Poraba kalorij v eni uri
Tek 500–700
Kolesarjenje 600
Plavanje 700
Veslanje 700
Kickboks 600+
Tenis 400
Plezanje 600
Planinarjenje 500

*Poraba kalorij je odvisna od posameznika, intenzitete vadbe in drugih dejavnikov.

 

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.