Kolesarstvo je poletni šport. Pa vendar nekaj sončnih dni marsikoga premami, da se celo februarja usede na kolo. In res je tudi kolesarjenje pozimi lahko zelo prijetno in zanimivo, a le če se ustrezno pripravimo. Spodaj si preberi nasvete, s katerimi boš tudi pozimi lahko užival na kolesu.
Kvalitetna oblačila so pozimi še toliko bolj pomembna
Poleti težko zgrešimo z izbiro ustreznih oblačil: kratek dres, nogavice in kolesarske rokavičke so vse, kar potrebujemo. Pozimi pa postane izbira ustreznih oblačil nekoliko težja, saj je pomembno tudi, da se ne oblečemo preveč že takoj na začetku, saj se potem preznojimo, na spustu pa nas hitro zazebe. Zato s seboj vedno vzemi anorak (če je dovolj toplo lahko tudi kolesarski brezrokavnik) za spuste, obleci pa se tako, da lahko zgornji sloj po potrebi slečeš. Zelo uporabni so buffi, s katerimi si obvezno zaščiti predel vratu, lahko pa jih uporabiš tudi namesto traku, ki ščiti ušesa. Pomembne so tudi kvalitetne rokavice.
Kako kljub mrazu spiti dovolj tekočine?
Čeprav se pozimi ne znojimo tako močno kot poleti, je zadostna hidracija med aktivnostjo zelo pomembna. A ravno zaradi nizkih temperatur se izotonični napitek v bidonih hitro ohladi na zunanjo temperaturo in postane neprijeten za pitje. Zato se hitro zgodi, da se s kolesarske ture vrnemo s polnim bidonom. Da bi se temu izognil, si lahko omisliš poseben kolesarski bidon, ki je termično izoliran in bolje zadržuje toploto. Izotonični napitek si pripravi s toplo vodo, še bolje pa je, če skuhaš čaj, v katerega potem dodaš prašek za pripravo napitka.
Kaj pa hrana?
Podobno kot pijača, tudi nekatere energijske ploščice in geli pozimi postanejo »nepraktični za uporabo« . A dejstvo je, da med daljšimi turami potrebuješ energijo. Medtem ko nekatere žitne ploščice z oreščki v mrzlem vremenu postanejo trde kot beton (če bi si rad polomil zobe, so odlične), so nekatere sadne (na primer Frutabela Nature) tudi pozimi odlične. Z nekaj eksperimentiranja boš tako našel tisto, kar ti ustreza. Alternativa energijskim ploščicam so Haribo bonboni, ki so tudi pozimi mehki in cenovno ugodnejši.
Kakšno turo izbrati?
Glede na to, da ni vrhunec kolesarske sezone, upoštevaj, da morda že nekaj časa nisi kolesaril. Zato z dolžino ture vsaj na začetku ne pretiravaj, da si počasi nabereš kondicijo in se privadiš na kolesarski sedež. Izogibaj se tudi daljšim vzponom, saj jim po navadi sledijo hladni spusti, ki so pozimi precej neprijetni. Razmisli, kje te bo grelo sonce in pazi, da ne boš večjega dela poti prekolesaril v kakšni senčni dolini. Zimo lahko izkoristiš kot izgovor, da se z avtom zapelješ na Primorsko ali celo do sosednje Hrvaške in tam s kolesom raziskuješ nepoznane ceste. Kljub vetru je tam zaradi višjih temperatur celo pozimi precej toplo.
Vožnjo prilagodi razmeram
Pozimi je za avtomobile obvezna zimska oprema in jasno je, da je na poledeneli ali zasneženi cesti potrebno prilagoditi hitrost. Kaj pa na kolesu? V resnici ni dosti drugače. Predvsem spusti so pozimi in zgodaj spomladi lahko za vožnjo s kolesom precej nevarni. Poleg poledice in morebitnega snega kolesarje namreč ogroža še pesek, ki je ostal od posipanja cest. Pripravi se na to, da te za katerimkoli ovinkom lahko čaka nekaj peska na cestišču in temu ustrezno prilagodi hitrost vožnje. Preveri tudi kvaliteto plaščev (gume) in jih po potrebi zamenjaj. Obstajajo tudi posebni plašči, ki omogočajo boljši oprijem podlage in so namenjeni vožnji v slabših vremenskih razmerah.
Novinar