Deskanje na snegu ali bordanje ali snowboarding … Kakorkoli, ob teh besedah danes že vsak ve, o čem bo govora.
Bordanje iz leta v leto postaja bolj priljubljen zimski šport, ki pritegne tako mlade kot tiste malo starejše. Šport je pol adrenalina, energije in akcije. Torej, če zimskega športa še niste izbrali, je zdaj pravi čas, da se odločite.
V parkih najdemo mnogo različnih oblik za izvajanje trikov, kot so razne skakalnice, snežni žleb oz. half pipe in seveda tudi veliko umetno zgrajenih objektov iz kovine, plastike ali lesa. Sicer so snežni parki, kolikor se le da, zavarovani in ograjeni z zaščitno ograjo, vadba v njih pa je na lastno odgovornost.
Naj še opišem nekaj teh »akrobatskih napravic« v parku
Začela bom s skakalnico, ki jo najdemo v vsakem snežnem parku. Skakalnice so različnih oblik in velikosti. Poznamo manjše, namenjene predvsem začetnikom, in tiste največje, ki lahko imajo razdaljo od skakalnice do doskočišča nekje med 25 in 30 metrov. Najbolj poznan izraz za zelo veliko skakalnico je »big air«.
Potem imamo »halfpipe« oziroma snežni kanal, ki je podoben tistemu pri rolkanju, le da je zgrajen iz snega in namenjen deskarjem. Deskar po kanalu pridobiva hitrost in se ob steni požene v zrak, odrine in naredi trik, kakršnega si je pač zamislil. Če je kanal dolg, si pridobimo čim večjo hitrost in nato izvajamo trike z ene strani kanala na drugo, dokler hitrosti ne zmanjka.
In že smo pri objektih, imenovanih »Box«
Govora je o objektu pravokotne oblike, katerega značilnost je široka in ravna drsna površina. Najpomembnejše je, da je drsna površina iz materiala, ki zelo dobro drsi. Strani te »škatle« pa so utrjene s kovino, da ne pride do zatikanja z robniki snežnih desk. Ker je »box« po navadi zelo širok, je zelo primeren za učenje.
Na koncu se ustavimo še pri »railu«, kar v prevodu pomeni tračnica. Pod tem izrazom se skriva veliko število športnih objektov, po katerih lahko drsimo. Objekt ločimo glede na površino, po kateri drsimo, in glede na obliko celotnega objekta.
Ker pa sem že prej omenila, da v snežnem parku vadimo na lastno odgovornost, je zelo pomembno, da se držimo določenih pravil, s katerimi ščitimo sebe in druge udeležence v parku. Zato na hitro preletimo pravila obnašanja v snežnem parku.
V PARKU:
• Se zadržujem v dobrih vremenskih in snežnih pogojih.
• Si ogledam objekte in preverim njihovo urejenost.
• Uporabljam zaščitno opremo (čelada, ščitnik za hrbet).
• Izberem svojemu znanju primerne objekte.
• Postopno povečujem intenzivnost in zahtevnost elementov.
• Nadziram in prilagajam svojo hitrost.
• Upoštevam vrstni red in svoj start nakažem z dvignjeno roko.
• Po svojih močeh in znanju pomagam v primeru nesreče.
• Se zavedam, da upravitelj smučišča ne odgovarja za poškodbe.
Slovenski snežni parki nudijo zabavo in posebne užitke vsem ljubiteljem deskanja. Poglejmo, kje lahko sproščamo svojo odvečno energijo na ta način.
– Kranjska gora
Snežni park je namenjen tako začetnikom kot tudi deskarjem, ki želijo okusiti večjo mero adrenalina.
Užitek boste sproščali na drsnih objektih, kot so rollercoaster box 15 m, flat rail double pipe 9 m, dva skoka 12 in 6-8 m.
Prednost tega parka je v tem, da omogoča tudi nočno deskanje.
Cena vozovnic:
dnevna odrasla – snežni park: 18 EUR,
dnevna mladinska – snežni park: 16 EUR (od 15 do 23 let).
– Vogel
Snežni park ima letos urejene naslednje drsne objekte: roller 8 m, baby jump 2 m, 2x table, rainbow, king box, 3x down box in 2x downrail 4, 6 m.
Upravljalci so v pričakovanju nove pošiljke snega, da bodo lahko uredili več objektov.
Cena vozovnic:
dnevna študentska – snežni park*: 17 EUR,
dnevna študentska – snežni park (pon-pet): 14 EUR,
poldnevna študentska – snežni park: 14 EUR.
*Cene študentskih vozovnic veljajo na osnovi dokazil.
– Rogla
Je s kilometer in pol dolgo progo največji park v JV Evropi.
V Fun snežnem parku najdemo snežne žlebe, boxe, roller in druge drsne naprave, namenjene igri in zabavi na snegu.
Cena vozovnic:
dnevna odrasla: 29 EUR,
dnevna mladinska: 25 EUR (od 15 do 23 let).
Anja Vrabec