Ko ti zmanjka »svežih gat«
Bivanje od doma s seboj prinaša tudi samostojno pranje perila in čas je, da se naučiš nekaj trikov!
- Za varčno pranje najprej upoštevaj navodila za pranje dotičnega pralnega stroja. Če pralni boben napolniš preveč ali pa premalo, bo pranje manj učinkovito in zatorej tudi manj varčno. Če živiš v študentskem domu oziroma stanovanju in ti pranje perila skupaj z ostalimi sostanovalci ni v napoto, lahko perete skupaj in tako tudi nekaj prihranite.
- V kolikor ne pereš rjuh ali brisač, je pranje pri višjih temperaturah nesmiselno. Najoptimalnejša temperatura za pranje barvnih oziroma temnih oblačil iz različnih materialov je od 30° C do 40° C.
- Pri pranju uporabljaj blažja pralna sredstva, da se izogneš morebitnemu draženju kože in da oblačilo ohraniš čim dlje.
- Podobne barve in materiale peri skupaj. Tako boš preprečil neželeno obarvanje in porumenevanje ali sivenje svetlejših kosov oblačil.
- Včasih imajo lahko temnejša oblačila neprijeten vonj. Tega se lahko znebiš z dodatkom žlice ali dveh alkoholnega ali navadnega kisa, ki ga dodaš v predel, namenjen sredstvu za mehčanje perila. Kis bo prav tako poskrbel za mehčanje vode, na oblačilih pa ne bo pustil nobenega neprijetnega vonja.
- Etikete na oblačilih niso kar tako. Če nisi prepričan, kako oprati kakšen kos, preberi etikete.
- Če barvna ali temna oblačila sušiš na neposredni sončni svetlobi, jih obrni na notranjo stran, da ohraniš njihovo barvo.
Zeleno bivanje
Ljubljana v letu 2017 naziva Zelena prestolnica gotovo ni nosila kar tako. K temu v veliki meri prispevamo tudi študentje, saj predstavljamo skoraj 15 % prebivalcev Ljubljane. K lepši in bolj zdravi podobi mesta prispeva tudi dobro urejeno področje zbiranja odpadkov, zato upoštevaj navodila za ločeno zbiranje odpadkov v občini Ljubljana. Na spodnji fotografiji najdeš navodila za pravilno ločevanje odpadkov.
Projekt podpira Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad
Novinar