Tie Dye je metoda ročnega barvanja oblačil, ki je pogosta v Indiji in Indoneziji, letošnje leto pa se je pojavila na socialnih omrežjih, kot sta TikTok in Instagram. Z omenjeno metodo lahko poživiš svoja enobarvna oblačila, odeje, rjuhe, posteljnino – karkoli srce poželi.
Kako deluje?
Metoda ročnega barvanja oblačil ali Tie Dye je tehnika, pri kateri se na tkanini pojavijo barvni vzorci. Postopek je preprost – kos oblačila tesno zaviješ skupaj, ga zvežeš z vrvico ali gumijastimi elastikami in potopiš v barvilo ali pa ga nanašaš le na določena mesta. Barvila lahko kupiš na Ebayu, Amazonu ali AlliExpressu. Uporabiš pa lahko tudi belilo, ki ga lahko kupiš v kateremkoli večjem supermarketu.
Ko kos oblačila namočiš v barvo, ga pustiš počivati čez noč, zjutraj odstraniš vrvico ali elastike, spereš pod hladno vodo in nato opereš v pralnem stroju. Bistvo metode je, da barva ne uspe prodreti v vse dele oblačila in se pojavi samo na določenih delih, kar pa privede do končnega flekastega videza. Po sušenju oblačil boš tako dobil nepravilne kroge, pike in črte v barvi barvila. Seveda lahko uporabiš več barv naenkrat za bolj pisan končni videz.
Alternative: rdeče vino, jedilne barve, vinski kis
Pri jedilnih barvah in vinskem kisu je postopek enak, kot s Tie Dye barvili. Previden moraš biti pri rdečem vinu, saj gre za drugačen potek. Kos oblačila ponovno zviješ v kepo, ga zvežeš z vrvico, položiš kos oblačila na pladenj, obložen z aluminijasto folijo, poliješ z vinom in počakaš vsaj 4 ure. Nato postaviš kos oblačila v pečico na 170 stopinj Celzija za 30 minut.
Zavihaj rokave, nadeni si gumijaste rokavice in se loti projekta ročnega barvanja oblačil – modno in enostavno.
Novinar