Savna od A do Ž

Young woman in white towel lying in Finnish sauna, top view
Foto: RossHelen iz iStock

Savnanje ima dolgo zgodovino, tako v Evropi kot v Aziji. Savna je čudovit izum, ki sprosti telo in duha. Da dosežemo največje učinke savnanja, pa je dobro, da sledimo pravilnemu ritualu savnanja in da poslušamo lastno telo. Čeprav so pozitivni učinki savnanja dokazani, obstajajo tudi ljudje, za katere savnanje ni priporočljivo.

Kako se pravilno savnamo?

Pravilno savnanje je ključnega pomena, da izkoristimo vse zdravstvene koristi, ki jih savna ponuja, in se izognemo morebitnim nevarnostim. Tukaj so osnovni koraki in smernice za pravilno uporabo savne:

Priprava na savnanje

Pred vstopom v savno se stuširajte, da odstranite umazanijo in znoj s telesa. To ni pomembno le iz higienskih razlogov, ampak tudi zato, da je savna čista za vas in druge uporabnike. Po tuširanju se dobro osušite, saj se suho telo bolj poti, kot mokro. Prav tako je pomembno, da se pred savnanjem hidrirate, saj vročina povzroča izdatno potenje, kar lahko vodi v dehidracijo.

Vstop v savno

V savno vstopite brez oblačil ali v bombažnem kopalnem plašču ali brisači. Sintetična oblačila niso primerna, saj ne dihajo in lahko povzročijo nelagodje. S seboj prinesite brisačo, ki jo položite na klop, na katero sedite ali ležite, da zaščitite sebe in klop pred vročino.

Attractive young woman relaxing in the sauna
Foto: boggy22 iz iStock

Savna postopek

V savni začnite s sedežem na nižji klopi, kjer je temperatura nekoliko nižja. Postopoma se prilagajajte vročini in se premikajte višje, če se počutite udobno. Prvi obisk naj bo kratek, približno 5-10 minut. Ko se vaše telo prilagodi, lahko čas podaljšate do 15-20 minut, vendar ne prekoračite tega časa v enem ciklu.

Ohladitev

Po izstopu iz savne se postopno ohladite. To lahko storite s hladnim tušem, kopanjem v hladnem bazenu ali preprosto s počitkom na svežem zraku. Pomembno je, da telesu omogočite postopno znižanje temperature, saj prehitro ohlajanje (npr. skok v ledeno vodo) ni priporočljivo za začetnike ali tiste s srčnimi težavami.

Ponovitev cikla

Priporočljivo je, da savnanje vključuje 2-3 cikle vročine in ohlajanja. Vsak ciklus naj bo sestavljen iz savnanja, ohlajanja in počitka. Med cikli pijte vodo, da ostanete hidrirani. Po končanem savnanju spijte dovolj tekočine, da nadomestite izgubljeno tekočino in elektrolite.

Sauna Mistakes You Should Avoid

Vrste savn

Poznamo različne vrste savn, ki imajo različne učinke na telo. Posledično lahko tudi sami izbiramo, kaj naše telo potrebuje in temu prilagajamo obisk posameznih savn.

Finska savna (suha savna)

Finska savna je tista vrsta savne, na katero pomislimo ob besedi savna. Je lesena in sestavljajo več stopnic, na katerih lahko ležimo. Je tradicionalna oblika savne, kjer se zrak segreje s pomočjo peči, ki ogreva kamne. Temperatura v finski savni se giblje med 70°C in 100°C, vlažnost pa je nizka, med 5% in 20%. Ta vrsta savne je najbolj znana po svojih blagodejnih učinkih na srčno-žilno zdravje, detoksikacijo telesa in sprostitev mišic.

Turška savna (parna savna)

Turška savna, znana tudi kot parna kopel, je prostor, napolnjen z vročo paro, kar ustvarja vlažno okolje. Temperatura v turški savni je nižja, med 40°C in 50°C, vlažnost pa je izjemno visoka, skoraj 100%. Ta savna je še posebej koristna za dihalni sistem, saj para pomaga pri odpiranju dihalnih poti in izboljšanju dihanja. Ta vrsta savne ima lahko tudi zelo dober učinek na kožo, saj odpre pore in omogoča, da se nečistoče izločijo iz kože.

Infrardeča savna

Infrardeča savna uporablja infrardeče žarke za segrevanje telesa neposredno, ne da bi segrevala zrak okoli vas. Temperatura v infrardeči savni je nižja, med 40°C in 60°C, vlažnost pa je nizka. Ta vrsta savne je še posebej primerna za ljudi, ki ne prenašajo dobro ekstremne vročine, saj toplota prodira globoko v tkiva in pomaga pri lajšanju bolečin. Infrardeča savna je izredno priljubljena tudi pri športnikih, saj jim omogoča boljšo regeneracijo tkiv.

Biosauna (kombinirana savna)

Biosauna je kombinacija finske savne in turške savne. Temperatura v biosauni se giblje med 50°C in 60°C, vlažnost pa je srednja, med 30% in 50%. Ponuja blažjo obliko savnanja z nižjo temperaturo in večjo vlažnostjo, pogosto pa se jo lahko kombinira tudi z aromaterapijo in svetlobno terapijo za dodatne učinke.

Savusauna (dimna savna)

Savusauna je tradicionalna finska dimna savna brez dimnika, kjer dim iz peči napolni savno, preden se prostor prezrači. Temperatura v savusauni se giblje med 70°C in 90°C, vlažnost pa je nizka do srednja. Ta vrsta savne ponuja edinstveno doživetje z zelo posebnim vonjem in vzdušjem, ki je globoko zakoreninjeno v finski tradiciji.

Location of a mountain wood sauna with a large window in which to relax. Concept of: interior design, relaxation, sauna, spa
Foto: Gorodenkoff iz iStock

Pozitivni učinki savnanja

  • Izboljšanje srčno-žilnega zdravja: Študija, objavljena v reviji JAMA Internal Medicine leta 2015, je pokazala, da moški, ki redno obiskujejo savno, zmanjšajo tveganje za smrtnost zaradi srčno-žilnih bolezni, možganske kapi in drugih vzrokov. Savnanje pomaga znižati krvni tlak in izboljša funkcijo krvnih žil.
  • Zmanjšanje tveganja za demenco: Finska študija, objavljena leta 2016 v reviji Age and Ageing, je ugotovila, da moški, ki pogosto obiskujejo savno (4-7 krat na teden), imajo znatno nižje tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni in drugih oblik demence. Raziskovalci menijo, da ima savnanje zaščitne učinke na možgane zaradi izboljšanja prekrvavitve in zmanjšanja vnetij.
  • Sprostitev mišic in lajšanje bolečin: Savna pomaga pri sprostitvi mišic in zmanjšanju bolečin, kar je bilo dokazano v več študijah, ki so ugotovile, da toplota v savni zmanjšuje simptome pri bolnikih z revmatoidnim artritisom in drugimi mišično-skeletnimi boleznimi.
  • Izboljšanje odpornosti: Redni obiski savne lahko izboljšajo imunski sistem in zmanjšajo verjetnost za prehlade in okužbe zgornjih dihal. Raziskave so pokazale, da savnanje povečuje proizvodnjo belih krvnih celic, kar krepi obrambo telesa pred virusi in bakterijami.
  • Zmanjšanje stresa in izboljšanje razpoloženja: Savnanje spodbuja sproščanje endorfinov, ki pomagajo pri zmanjšanju stresa in izboljšanju razpoloženja. Številne raziskave so potrdile pozitivne psihološke učinke savnanja, ki vključujejo zmanjšanje anksioznosti, izboljšanje spanja in splošno dobro počutje.
  • Izboljšanje spanja: Študije so pokazale, da savnanje pred spanjem izboljša kakovost spanja. Vročina pomaga sprostiti telo in um, kar vodi do boljšega in globljega spanca. Ljudje, ki redno obiskujejo savno, pogosto poročajo o boljšem spancu in manj težavah z nespečnostjo.
DOF = DEPTH OF FIELD: Sauna stones and young woman enjoying tea in background. Living healthy lifestyle for overall wellbeing. Beautiful Asian lady drinking hot cup of tea and relaxing in spa centre.
Foto: helivideo iz iStock

Kdaj ne svetujemo obiska savne?

Savna prinaša številne koristi, vendar ni primerna za vsakogar. Težave lahko nastanejo pri nekaterih pacientih s srčno–žilnimi težavami. Predvsem pri bolnikih s srčnim popuščanjem lahko savna doprinese k srčnemu bremenu, kar lahko vodi v slabo počutje in omedlevico. Nosečnice bi se prav tako morale izogibati savni, saj lahko vročina negativno vpliva na otroka. Vročina lahko povzroči dehidracijo in pregrevanje telesa, kar lahko poveča tveganje za zaplete med nosečnostjo.

Ljudje z dihalnimi težavami, kot so astma ali kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) morajo paziti pri uporabi savne, saj lahko negativno vpliva na njihovo zdravstveno stanje. Hkrati lahko savna stanje tudi izboljša, vendar je pri tem dobro poslušati svoje telo in ne pretiravati. Pri ljudeh z odprtimi ranami, okužbami kože ali drugimi kožnimi stanji lahko obisk savne poslabša stanje ali povzroči vnetja ran. Savnanje je strogo odsvetovano pri ljudeh z odprtimi ranami.

Savna lahko poslabša dehidracijo, zato je pomembno, da se pred in po obisku savne popije zadostne količine tekočine. Dehidracija lahko povzroči omotico, glavobole in druge neprijetne simptome, zato bodite pozorni na svoje telo.

Zgodovina savn in savnanja

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.