Oblačila iz second hand trgovin so lahko leglo bakterij: Našli so tudi parazite

A second hand clothes shop in the center of the city with a lot of clothes
Foto: nastya_ph iz iStock

Dr. Primrose Freestone, višja predavateljica klinične mikrobiologije na Univerzi v Leicesterju, je opozorila, da so rabljena oblačila ‘polna mikrobov’, poroča Daily Mail. Žal to vključuje bakterije, glivice in viruse, ki lahko povzročijo vse od glivičnih okužb stopal do driske.

»Povpraševanje po rabljeni in vintage modi se je v zadnjih letih močno povečalo,« je pojasnila v članku za The Conversation.

»Za mnoge potrošnike je rabljena moda cenejši in okolju prijaznejši način za osvežitev garderobe. Vendar pa je, ne glede na to, kako navdušeni ste nad svojo novo rabljeno najdbo, zelo pomembno, da oblačila pred nošenjem ustrezno razkužite. Razlog za to je, da so oblačila lahko leglo številnih nalezljivih bolezni.«

Naša koža je naravno prekrita z milijoni mikrobov, ki se nato prenesejo na oblačila, ki jih nosimo. Vendar pa mikrobi, ki so običajni za kožo ene osebe, lahko povzročijo bolezni pri drugi. »Oblačila so dobro znan prenašalec mnogih patogenih mikroorganizmov,« pojasnjuje dr. Freestone. »To pomeni, da so mikrobi iz edinstvenega kožnega mikrobioma prejšnjega lastnika lahko še vedno prisotni na oblačilu, če to ni bilo očiščeno pred prodajo. To tudi pomeni, da so lahko prisotne vse okužbe ali patogeni, ki jih je imel lastnik pri zadnji uporabi.«

Lahko vsebujejo več nalezljivih povzročiteljev bolezni

Pretekle študije so pokazale, da oblačila lahko vsebujejo več nalezljivih povzročiteljev bolezni. To vključuje nekatere, kot so Salmonella, E. coli, norovirus in rotavirus, ki povzročajo vročino, bruhanje in drisko, pa tudi glivice, ki lahko povzročijo lišaje.

Freestone izpostavlja nedavno raziskavo, ki je pokazala, da rabljena oblačila, prodajana na tržnici v Pakistanu, vsebujejo Bacillus subtilis in Staphylococcus aureus. »Ti bakteriji lahko povzročita okužbe kože in krvi,« je povedala. »Na rabljeni obleki so našli tudi parazite, ki lahko povzročijo kožne okužbe, kot sta dermatitis in garje.«

Če rabljena oblačila hranite pri sobni temperaturi, lahko patogeni mikrobi na njih preživijo več mesecev. Na primer, mikrobi na bombažnih ali mešanih tkaninah lahko preživijo do 90 dni, medtem ko lahko na poliestrskih tkaninah preživijo tudi do 200 dni.

Kaj torej storiti?

Na srečo pa, kot pravi dr. Freestone, obstaja preprost način za izogibanje tem neprijetnim mikrobom – oblačila operite pri visoki temperaturi. »Priporočljivo je, da nova rabljena oblačila operete z detergentom pri približno 60 °C,« je dejala.

»To ne bo le očistilo umazanijo z oblačil, ampak tudi uničilo mikrobe in deaktiviralo patogene. Hladna voda ne bo učinkovita pri odstranjevanju patogenov z oblačil.« »Če pranje pri visoki temperaturi ni možno, potem uporabite razkužilo za perilo, da odstranite prisotne mikrobe.«

Young man wearing glasses with casual clothing and hat browsing clothes in thrift store while smiling cheerfully, engaged in the joy of shopping for unique apparel
Foto: AnnaStills iz iStock

Namesto da rabljena oblačila preprosto perete skupaj z ostalimi, dr. Freestone svetuje, da jih je najbolje obravnavati ločeno. »Rabljena oblačila je priporočljivo najprej oprati ločeno od običajnega perila, da se zmanjša navzkrižna kontaminacija,« je dodala.

»Namakajte jih v ločeni posodi s toplo vodo (ne vrelo) in antibakterijskim detergentom za perilo dve do tri ure, da uničite prisotne patogene. Nato jih običajno operite v pralnem stroju.«

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.