Teden mode v New Yorku se je zaključil, modni navdušenci pa svoje oči že obračajo proti Londonu, kjer se že odvija London fashion week, temu pa sledita še teden mode v Milanu ter seveda v Parizu. Teden mode se v omenjenih mestih dogaja dvakrat letno. Prvič februarja, ko modni oblikovalci predstavijo svoje kolekcije za jesen in zimo, drugič pa septembra, ko dobimo vpogled v kolekcije pomladi in poletja prihodnjega leta.
Zgodovina NYFW
Newyorški teden mode se je prvič odvil leta 1943, ker se ameriški novinarji zaradi nemške okupacije Francije med 2. svetovno vojno niso mogli udeležiti tedna mode v Parizu. Zato se je modna novinarka Elanor Lambert odločila, da bo teden mode prinesla v New York in je k sodelovanju povabila ameriške modne oblikovalce. Tako se je julija 1943 v New Yorku odvil prvi Press Week. Takšno imenovanje je dobil po novinarjih, saj so bili takrat novinarji edini, ki so se udeleževali modnih predstavitev. Prvi Newyorški teden mode se je odvil v hotelu Plaza, danes pa so fashion showi razpršeni po celem mestu.
Marc Jacobs
Letos se je veliko modnih oblikovalcev odločilo pogledati v preteklost in poustvariti njihove kolekcije iz prejšnjih let. Za to se je odločil tudi Marc Jacobs, ki je za svoje izhodišče vzel svoj fashion show izpred 18 let, tik pred prelomnim 9/11. Kolekcija izraža življenje, individualnost, sproščenost in veselje, ki gledalce popelje v post-devetdeseta leta.
Michael Kors
Tudi Michael Kors se vrača v preteklost, le da nekoliko dlje – v štirideseta leta prejšnjega stoletja. V čas, ko so ženske pričele delati, da bi sebe in državo ubranile pred grozotami 2. svetovne vojne. Na modni brvi je bilo moč opaziti tudi puloverje s prečrtano besedo hate, kolekcija pa naj bi izražala optimizem.
Oscar de la Renta
Znan po božanskih večernih oblekah, Oscar de la Renta tudi letos ni razočaral. Oblikovalca Laura Kim in Fernando Garcia sta spomladansko kolekcijo postavila v Dominikansko republiko, rojstni kraj Oscarja de la Rente. Živahne barve in zabavni vzorci so popestrili modno pisto, med poplavo oblek pa je bila tudi nepogrešljiva rdeča.
Tom Ford
Tom Ford je prometno norijo ob tednu mode vzel dobesedno in svoj fashion show postavil v zapuščeno subway postajo. Kolekcija je imela poudarek na streetwear, kar pomeni, da so bila predstavljena oblačila, ki jih lahko oblečeš vsak dan. Grobe linije, hlače in kovinski modrčki – to je samo nekaj »težkih« stajlingov, ki so bili predstavljeni na modni brvi.
Tommy Hilfiger x Zendaya
Tommy Hilfiger se je letos že drugič združil z igralko Zendayo, s katero sta skupnimi močmi pripravila streetwear show v Harlemu. Navdih sta črpala iz 70-ih let prejšnjega stoletja, modeli, ki so kolekcijo predstavljali, pa so bili zelo raznoliki. Velja reči, da je Tommy Hilfiger s tem naredil še en korak naprej, saj je bil njegov šov dejansko proslavljanje vseh žensk tega sveta.
Ralph Lauren
Tudi Ralph Lauren je svojo inspiracijo iskal v preteklosti – natančneje v jazzu. Kolekcija je zaživela v homagij glamurju in klasičnemu stilu. Večerne obleke in moške obleke so bile zgolj pika na i pravemu jazz koncertu, ki se je odvijal v Ralph’s Club na Wall Streetu.
Novinar