Rožmarin: Kje pride rožmarin najbolj do izraza?

A wooden bowl filled with whole dried rosmary, a spice shovel with ground rosemary and two rosemary twigs on a rustic wooden background
Foto: TKphotography64 iz iStock

Če si letošnje poletje preživel na hrvaški obali, si skoraj zagotovo opazil rožmarinove grme, začimbo pa si verjetno opazil tudi v pečenem krompirju ali ribjih dobrotah. Rožmarin se pogosto uporablja v slanih jedeh, predvsem mesnih. Pogosto se z njim začini jagnjetino, piščanca, svinjino in ribe. Njegova močna aroma se odlično dopolnjuje z žarom, zato je priljubljen v marinadah in kot dodatek jedem z žara ali pečenkam.

Prav tako je pripraven za krompirjeve jedi, na primer pečen krompir, in za zelenjavne enolončnice ter juhe. Pri kuhanju se običajno uporabljajo sveži listi rožmarina ali posušeni rožmarin v manjših količinah.

Vejice pred uživanjem odstrani

Če rožmarin dolgo kuhaš, lahko postane grenak. Lahko ga dodaš na začetku kuhanja, a ga potem pred serviranjem odstrani, če uporabljaš cele vejice. Drobljenje ali sekljanje listov pred uporabo bo ojačalo njihovo aromo.

Vejica do dve

Pri rožmarinu je zanimivo, da ima sveži rožmarin močnejši okus od suhega. Običajno kot dodatek jedem zadošča ena do dve vejici svežega rožmarina ali pol čajne žličke suhega rožmarina. Tako kot ostale začimbe ga dodajaj postopoma, da se izogneš premočni aromi.

Vegan cuisine: Grilled baby potatoes with rosemary served on a wooden board
Foto: kabVisio iz iStock

Kombinacije z drugimi začimbami

Rožmarin se dobro ujema z močnimi zelišči, kot so timijan, žajbelj, lovorjev list in česen. Priljubljen je v sredozemskih začimbnih mešanicah in se lepo dopolnjuje z limonino lupinico, črnim poprom in balzamičnim kisom. V kombinaciji s sivko lahko rožmarin ustvarja zanimivo aromatično noto za marinade ali maslene omake.

lavender and rosemary on wooden ground
Foto: coramueller iz iStock

Nasvet za shranjevanje

Sveži rožmarin lahko shraniš v hladilniku, zavitega v vlažno krpo ali zaprtega v plastični vrečki, kar mu podaljša svežino za nekaj tednov. Če ga imaš na vrtu, ga je seveda najbolje odtrgati sproti po potrebi. Suhi rožmarin shranjuj v nepredušni posodi na hladnem in temnem mestu, kjer bo ohranil svojo aromo do šest mesecev. Rožmarin s časom izgublja moč – ko opaziš, da je brez vonja, je čas, da ga zamenjaš.

Dodatni nasveti

Iz rožmarina lahko pripraviš okusna zeliščna olja. Sveže vejice rožmarina prelij z oljčnim oljem in pusti, da se aroma nekaj dni razvija. Olje nato uporabi za solate ali marinade. Z rožmarinom lahko pripraviš tudi zanimiv in okusen domač kruh ali fokačo. Lahko ga vmešaš že v testo ali pa ga pred peko potreseš po vrhu hlebca. Pri peki na žaru lahko vejice rožmarina uporabiš kot naravne »čopiče« za nanašanje olj ali marinad na meso ali zelenjavo, kar bo jedi dodalo zelo nežno aromo.

Prejšnji članekNova raziskava: Egipčani so pili halucinogene koktejle
Naslednji članekNetflix odstranjuje velik del filmov

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.