Kumino najdeš tako v mehiških, indijskih in severnoafriških jedeh kot v jedeh Bližnjega Vzhoda. Katerih? Chili, takosi, curry-ji, falafli, humus in različne enolončnice so le nekateri (nam) najbolj znani primeri.
Sicer se dodaja mesnim jedem, zlasti govedini in jagnjetini, odlično pa se obnese tudi v zelenjavnih jedeh in juhah. Odlično obogati jedi na osnovi riža in fižola. Ker je zelo intenzivna začimba, zlahka prevlada v jedi, če jo dodaš preveč. Kaj je poleg količine še ključno pri njeni uporabi?
Pred uporabo prepraži
Kumina je zelo močna začimba, zato jo uporabljaj previdno, da ne prekrije drugih okusov jedi. Pred uporabo jo lahko hitro popražiš na suhi ponvi, kar bo poudarilo njeno aromo in okus. Pri tem pazi, da je ne zažgeš, saj tako postane grenka. Če uporabljaš mleta semena kumine, je najbolje, da jo dodaš na začetku kuhanja, saj se bo njen okus lepo prepojil z drugimi sestavinami.
Dodaš lahko, odvzeti ne moreš
Če pripravljaš jed za štiri osebe, bo dovolj že pol do ene čajne žličke kumine. Pri uporabi celih semen kumine je najbolje, da začneš z manjšo količino (recimo četrtino do polovico čajne žličke) in po potrebi dodaš več.
Kombinacija kumine z drugimi začimbami
Kumina se odlično dopolnjuje z začimbami, kot so koriander, paprika, česen, ingver in črni poper. V indijskih in severnoafriških jedeh se pogosto kombinira s kurkumo, kardamomom, cimetom in klinčki. V mehiški kuhinji jo pogosto uporabljajo skupaj z origanom, rdečo papriko in česnom. Kumina se dobro ujema tudi z limonino ali limetino lupinico, ki doda svežino in uravnoteži globok okus kumine.
Nasvet za shranjevanje
Kumino, celo ali mleto, hrani v nepredušni posodi na hladnem in temnem mestu, da zadrži svojo svežino in aromo. Cela semena kumine ohranijo aromo dlje kot mleta kumina, zato je bolje kupiti cela semena in jih sproti mleti po potrebi.
Sestavina začimbnih mešanic in pomoč pri prebavi
Kumino pogosto najdeš v receptih za domače začimbne mešanice za meso in zelenjavo na žaru. Je tudi glavna sestavina v mešanicah garam masala in ras el hanout ter v različnih mešanicah za marinade in omake. Je še posebej primerna za jedi iz stročnic, kot so fižol, leča in čičerika, saj pomaga izboljšati prebavljivost teh živil.
Novinar