Ti zmanjkuje idej za kuhanje zdravih in polnih obrokov? Poiskali smo 3 recepte za vse ljubitelje tofuja.
Tofu izvira iz Kitajske, v šestdesetih letih prejšnjega stoletja pa je postal priljubljen tudi v Evropi in ZDA, ko so se ljudje s pojavom hipijskega gibanja začeli zanimati za bolj zdrava in eksotična živila. Danes prav zelo eksotičen tofu ni več, je pa po vrsti študij postalo jasno, da gre za hrano, ki spada med dobrodejne. Iz sojinega mleka se pridobi na podoben način, kot se iz običajnega sir. Še posebej zanimivo živilo pa je, ker je eden redkih rastlinskih virov beljakovin, ki vsebuje čisto vse esencialne aminokisline. To so aminokisline, ki jih telo za delovanje nujno potrebuje, ne more pa jih proizvesti samo.
1. Pad thai z arašidovo omako in hrustljavim tofujem
Brezglutenski in veganski krožnik z riževimi rezanci, ki bo poskrbel za polne in zadovoljne želodčke, ne da bi za to ves dan prebili v kuhinji! Foto: ctwtn iz Pixabay
Izvirno je pad thai pripravljen z riževimi rezanci, jajci, tofujem, rakci in začinjen s tamarindovo omako, ribjo omako, česnom ali šalotkami, čilijem in palmovim sladkorjem, postreže pa se z rezino limete in sesekljanimi praženimi arašidi. Priprava res dobrega pad thaia je lahko kar zapletena, čeprav se zdi jed preprosta, bistvene pa so seveda dobre in sveže sestavine. Večino sestavin za omako in dodatke se pri nas žal težje dobi oziroma samo v specializiranih prodajalnah, kar potem otežuje pripravo doma. Vendar se nam zaradi tega ni treba odpovedati jedi, le prilagoditi jo moramo sestavinam, ki jih imamo na voljo.
Potrebuješ:
200 gramov riževih rezancev
200 gramov čvrstega tofuja
žlica olja
sol, poper po okusu
1 mlada čebula
lonček rdečega zelja
1 korenček, žlica peteršilja
2 žlici arašidov
sok polovice limone
arašidova omaka
¾ lončka gladkega arašidovega masla
lonček vode ali po potrebi
2 žlici sojine omake
žlica agavovega sirupa
2 stroka česna
žlička riževega kisa
sok pol limone
Priprava:
Riževe rezance prelijemo z vročo vodo in pustimo namakati 2 minuti – sledimo navodilom na embalaži za pripravo. Nato jih odcedimo, ohladimo in damo na stran.
Tofu odcedimo, narežemo na kocke, začinimo s soljo in poprom ter popečemo na žlici olja v vroči ponvi, da se zlato zapeče z vseh strani. Nato ga vzamemo iz ponve in damo na stran.
Pripravimo arašidovo omako: sestavine postavimo v mešalnik in zmeljemo do gladkega. Vodo dodajamo po potrebi, odvisno, kako tekočo omako želimo.
Pripravimo zelenjavo: rdeče zelje drobno narežemo ali naribamo. Korenček grobo naribamo. Mlado čebulo narežemo, sesekljamo peteršilj in zdrobimo arašide (lahko jih damo v vrečko in zdrobimo z valjarjem). Riževe rezance zmešamo z arašidovo omako. Če je pregosta, jo zredčimo z vodo. Nato dodamo še tri četrt zelenjave, sok pol limone in premešamo.
Rezance razdelimo na krožnike, na vrh pa dodamo preostalo zelenjavo, zdrobljene arašide in hrustljavi tofu. Potresemo s sesekljanim peteršiljem in postrežemo.
Riž skuhamo v slani vodi po navodilih. V ponvici stopimo kokosovo maščobo in dodamo vse začimbe. Nato dodamo sesekljano čebulo in česen. Pražimo približno 5 minut.
Prelijemo s kokosovim mlekom in dobro premešamo ter kuhamo 5 minut. Dodamo narezano zelenjavo in kuhamo do skoraj mehkega (po potrebi dodamo vodo).
Na koncu dodamo na kocke narezan tofu. Vse skupaj kuhamo približno 10 minut.
Ko sta riž in omaka gotova, dodamo na omako svež koriander ter serviramo.
3. Solatni krožnik s tofujem
Toplo hladna, mehko hrustljava mešanica za tiste dni, ko nam meso ne diši. Foto: gkrphoto iz iStock
Potrebuješ:
20 dag trdega tofuja
400 g zelene solate
1 šopek vodne kreše
4 korenčki
2 rdeči papriki
0,5 žličke soli
25 ml limoninega soka
4 žlice olivnega olja
2 ščepca mletega popra
Priprava:
Solatne liste temeljito operemo pod tekočo vodo in jih dobro osušimo. Natrgamo jih na manjše kose. Tudi korenje in papriko operemo, nato pa jih očistimo (papriki odstranimo semena) in zrežemo na tanjše trakove (korenček lahko tudi na grobo naribamo). Vodno krešo operemo in osušimo. Vso zelenjavo razporedimo po večjih krožnikih.
Tofu zrežemo na za grižljaj velike kocke, nato pa pripravimo ponev, v katero vlijemo oljčno olje (dve žlici). Ko se olje segreje, v ponev stresemo tofu in ga med mešanjem ali stresanjem ponve popečemo z vseh strani – dokler ne dobi zlato rjave barve. Med praženjem ga posolimo in popopramo. Popražen tofu razporedimo po krožnikih.
Solate po želji in okusu začinimo z olivnim oljem, soljo in limoninim sokom ter postrežemo.