Si tudi ti odšteval dneve do meseca, ko lahko zopet ješ najljubša pustna peciva, ki jih speče tvoja babica? Naj bojo to krofi, flancati ali pa miške, pecivo, ki ga naši stari starši običajno pripravijo kar brez recepta. Kljub temu da je mesec februar zares kratek, je zato še toliko bolj sladek. Je namreč mesec pustovanja, časa, ko se lahko vsakdo preobrazi v svojo najljubšo osebo ali lik. Ker pa je letošnji pust zaznamovala epidemija, so nekateri prikrajšani do privilegija domačih, tradicionalnih sladic. Če si slučajno ti eden izmed teh nesrečnežev, ti to ne sme uničiti pustnega tedna. Pustno pecivo lahko namreč z našo pomočjo pripraviš kar sam doma, saj smo ti priskrbeli top 3 pustne recepte.
Miške
Miške so jed, ki predstavlja dobro alternativo pustnim krofom, vendar pa je njihova priprava bistveno manj zahtevna. Z njihovo pripravo se namreč ne boste pretirano mučili, saj postopek zahteva le zmešane sestavine in cvrtje v olju.
Sestavine:
- 2 jogurtova lončka moke,
- 2 jajci,
- 1 pecilni prašek,
- 1 vanilijev sladkor,
- 3 žlice sladkorja,
- 1 jogurt,
- ščepec soli,
- limonina lupina,
- malo ruma,
- 1 jabolko (po želji).
Priprava:
Vse sestavine med seboj dobro zmešamo – priporočamo, da se moka doda na koncu. Ko dobimo puhasto maso jo nato pustimo stati okoli 15 minut. Potem segrejemo olje, v katero z žlico dodajamo testo, da dobimo majhne okrogle miške. Te zlato-rumeno ocvremo in postrežemo posipane s sladkorjem v prahu. Najboljše miške so še tople in postrežene s kozarcem mleka.
Priporočamo:
Jabolko dodamo po želji, saj se recepti za miške med seboj razlikujejo. Nekateri so namreč pripravljeni le z jogurtom, jabolkom ali obema sestavinama hkrati. Jabolko povzroči, da je masa med seboj še bolj povezana in trdna. Miške cvremo v veliki količini olja, saj mora živilo v njem plavati. Pri segrevanju olja lahko toploto preveriš tako, da vanj pomočiš leseno kuhalnico. Če se okoli naredijo drobni mehurčki, je olje dovolj segreto.
Krhki flancati
Flancati so tradicionalna pustna sladica, ki je popolnoma nezahtevna za pripravo. Zahteva sicer nekoliko več časa kot miške, vendar je daljša priprava tudi vredna svojega časa. Še posebej zabavno je oblikovanje flancatov, s čimer ti lahko pomaga kakšen družinski član, prijatelj ali tvoja boljša polovica.
Sestavine:
- 250 g moke,
- 4 rumenjaki,
- 40 g masla,
- 1 žlica sladkorja,
- 1 ščepec soli,
- 1 žlica ruma,
- 3 žlice kisle smetane,
- pol žlice limoninega soka,
- 2 žlici suhega belega vina.
Priprava:
Sestavine med seboj zmešamo – sprva rumenjake, kislo smetano, sladkor, sol, rum, maslo … Na koncu dodamo moko in zamesimo gladko in voljno testo. Skledo s testom pokrijemo s čistim prtičkom in pustimo, da počiva vsaj pol ure. Na pomokani površini nato razvaljamo testo, da je 3 do 5 mm debelo. Ko dosežemo pravo debelino, ga s kolescem razrežemo na pravokotnike, v velikosti približno 3 x 6 cm. Na sredini vsakega pravokotnika naredimo eno zarezo, skozi katero prepletemo nasprotna konca, da dobimo dva »rožička«. V loncu segrejemo olje, v katerem zlato-rumeno ocvremo flancate. Ocvrto pecivo nato prestavimo v posodo, ki je obložena s papirnatimi brisačkami, da se odvečno olje odcedi. Flancate nato posipamo s sladkorjem v prahu in postrežemo.
Priporočamo:
Če je testo pri valjanju pretrdo, dodamo malo vina ali kisle smetane. Glede temperature olja si preberi nasvet pri miškah!
Krofi
Krofi so sladica, ki se marsikomu zdi prezahtevna za pripravo. Pa je zares tako zahtevna? No, po branju naslednjega recepta se ti ne bo zdelo več tako težko. Recept za popolne in enostavne pustne krofe je izdala »kraljica krofov«, ki ti – ob striktnem držanju njenega recepta – zagotavlja njihov uspeh.
Sestavine za 30 krofov:
- 500 g gladke moke,
- 500 g ostre moke,
- 10 g soli,
- 100 g kvasa,
- 100 g sladkorja,
- 9 rumenjakov,
- 120 g olja,
- 4,5 dl mlačnega mleka,
- 2 žlici ruma,
- 1 vaniljev sladkor,
- 2 kapljici vaniljeve arome.
Priprava:
V veliki skledi sprva zmešamo moki in sol, na sredini pa naredimo jamico.
V drugi, manjši posodi nadrobimo kvas, kateremu dodamo tri žličke sladkorja in 0,5 dl mlačnega mleka. Te sestavine med seboj gladko zmešamo in jih vlijemo v prej pripravljeno jamico. Po vrhu jamice potresemo malo moke in pustimo stati nekaj časa, da kvas vzhaja.
Med čakanjem vzhajanja, v posodi kremasto umešamo navaden in vanilijev sladkor ter rumenjake. Mešanici dodamo še vanilijevo aromo, olje, rum in preostanek mlačnega mleka.
Zmes nato vlijemo v posodo z vzhajanim kvasom. Vse skupaj z robotskim mešalnikom mešamo približno 15 minut, da dobimo gladko in mehko testo. To takoj narežemo na 70 g težke kose, ki jih z rokami oblikujemo v kroglice za krofe. Kroglice polagamo na pomokan prt, jih nato pokrijemo z njim pokrijemo in pustimo približno eno uro oziroma toliko, da se njihov volumen podvoji.
V loncu segrejemo olje in vanj polagamo krofe tako, da je vzhajana stran obrnjena navzdol. Lonec nato pokrijemo s pokrovko in krofe cvremo od 3 do 4 minute. Po tem času jih obrnemo in cvremo še približno 3 minute. Ocvrte krofe nato odložimo na krožnik, ki je obložen s papirnatimi brisačkami. Še vroče krofe napolnimo z marmelado in jih potrosimo s sladkorjem v prahu.
Priporočamo:
Testo je priporočljivo mesti z robotom na 2 spiralni ročki. Poleg tega ne mesimo več kot 15 minut, saj lahko testo postane pretoplo, kar oteži vzhajanje. V posodi za cvrtje mora biti vsaj 2 cm olja, da se krofi ne dotikajo dna posode. Če je olja preveč se krofi obračajo, če pa ga je premalo potemnijo. Temperaturo olja preverimo kot pri miškah in flancatih – idealna je med 160 in 170 stopinjami Celzija.
Že veš, katero pustno pecivo boš pripravil? Pa dober tek!
Novinar