Mafini so v osnovi med najpreprostejšimi sladkimi dobrotami, ki jih lahko spečeš, in so zelo primerni tudi za začetnike. Obstaja pa nešteto različic in možnosti: sadni, čokoladni, z oreščki ali celo slani mafini. Za začetek si izberi preprostejše recepte, za katere ne potrebuješ veliko sestavin ali posebnih spretnosti okraševanja. Priprava takih mafinov je zelo hitra, vseeno pa pomaga, če poznaš skrivnosti izkušenih slaščičarjev. Tukaj je nekaj nasvetov, ki ti bodo pomagali speči popolne mafine.
Ne mešaj preveč
Ko enkrat zmešaš mokre in suhe sestavine, bodi previden, da z mešanjem ne pretiravaš. Mafini so najboljši, ko testo ni povsem gladko. Preveč mešanja lahko povzroči, da mafini postanejo gosti in trdi. Nekaj grudic je povsem v redu!
Prava temperatura pečice
Pečico vedno predhodno segrej. Večina mafinov se peče pri 180–200 °C, seveda pa upoštevaj navodila recepta. Za bolj puhasto teksturo lahko mafine prvih 5 minut pečeš pri nekoliko višji temperaturi (okoli 220 °C), nato pa znižaš temperaturo, da se preostali čas enakomerno spečejo.
Uporabi kakovostne sestavine
Kakovost sestavin je ključna, česar se večina ljudi ne zaveda. Sveža jajca, pravi maslo ali kakovostno rastlinsko olje, polnomastno mleko oziroma jogurt bodo poskrbeli za bogat okus in mehko teksturo. Če uporabljaš sadje, naj bo sveže. Pri uporabi zamrznjenega sadja (na primer borovnic ali jagodičevja) poskrbi, da dobro odcediš odvečno tekočino, ki je običajno zamrznjena skupaj s sadjem.
Polnjenje modelov
Model za mafine napolni do približno dveh tretjin. Tako bodo mafini ravno prav narasli, ne bodo pa se prelili čez rob. Če si želiš še večjih mafinov model lahko napolniš tudi do vrha, a pričakuj nekoliko večje »kape« mafinov.
Ne zmešaj vsega naenkrat
Če mafine obogatiš s čokolado, sadjem, oreščki ali drugimi dodatki, jih dodaj na koncu, ko je osnovna masa že pripravljena. Previdno jih vmešaj v testo, da se bodo enakomerno porazdelili in bodo v vseh mafinih enakomerno razporejeni. S tem preprečiš, da bi recimo vsi koščki čokolade »potonili« na dno mase, in bi bili prisotni le v zadnjih mafinih.
So že pečeni?
Preden mafine vzameš iz pečice, z zobotrebcem ali leseno paličico preveri, če so že pečeni. Zobotrebec zapiči v mafin in ga izvleci. Čist zobotrebec pomeni, da so mafini gotovi. Prijemanje testa na zobotrebec pa je jasen znak, da mafini potrebujejo še nekaj minut peke.
Eksperimentiraj z okusi
Mafini so odlična osnova za izražanje ustvarjalnosti v kuhinji. Poleg klasičnih okusov lahko eksperimentiraš z različnimi začimbami, kot so cimet, vanilija ali ingver. Poskusi tudi z različnimi nadevi: borovnice, malinova marmelada ali koščki bele čokolade. Na posnetku najdeš recept za osnovno maso, ki ti omogoča najrazličnejše variacije. Nekaj idej, s katerimi lahko začneš, je že v posnetku.
Novinar