Si kdaj razmišljal, kaj ponuditi gostom ob malo bolj posebni priložnosti in nisi imel prave ideje? Tokrat predstavljamo recept za izjemno okusno jed s severa Italije – osso buco. Obljubim, da bo ta čudovita jed mizo krasila večkrat, saj brez nje ne boš zdržal dolgo!
Ta klasična italijanska jed vsebuje goveje ali telečje krače, ki se počasi dušijo v slastni bogati omaki, dokler se meso popolnoma ne zmehča in se praktično stopi v ustih. Priprava je razmeroma hitra in enostavna, potem pa je treba le še počakati, da se skuha.
Kaj je osso buco?
Osso buco v italijanščini pomeni »kost z luknjo«. Ime se seveda nanaša na kos mesa, ki se v jedi uporablja – kos goveje ali telečje krače, ki ima na sredini kost, polno okusnega kostnega mozga, ki jedi doda piko na i. Ta jed nekako pooseblja koncept, ki so mu Italijani nadeli ime »cucina povera«. Trd in ne preveč drag kos mesa se počasi kuha in nato spremeni v odlično jed, ki se ji ne da upreti.
Osso buco se je po vsej verjetnosti razvil v italijanski regiji Lombardija v 19. stoletju in se nato razširil po vsej Italiji, danes pa ga pripravljajo z manjšimi regionalnimi razlikam; npr. nekateri ga postrežejo z gremolato in nekateri brez, nekateri uporabijo paradižnik, drugi ne, nekateri ga postrežejo s polento, drugi pa s pire krompirjem itd. Predlagamo, da ga postrežeš s tradicionalno milansko rižoto z žafranom, odlična alternativa pa je polenta. Sedaj pa končno sledi recept!
Sestavine za tri porcije
- 3 telečje ali goveje krače, odrezane v osso buco obliki
- Nekaj bele moke
- 2-3 žlice olja po izbiri (za ljubitelje tradicije predlagamo dobro olivno olje)
- 1 čebula, narezana na kocke
- 1 korenje, narezano na kocke
- 1 steblo zelene, narezano na kocke
- 1 manjše steblo peteršilja
- Sol in poper po občutku
- Svež rožmarin in timijan po občutku
- 1 lovorjev list
- Žlica paradižnikovega koncentrata
- 250 ml kokošje ali goveje jušne osnove (piščančja osnova jedi doda malce lažji okus)
- 150 ml suhega belega vina
- Limonina lupina, če želite jedi dodati malce svežine
Priprava
Na štedilnik pristavimo posodo, ki jo najprej dobro segrejemo, nato pa vanjo vlijemo olje. V posodo dodamo kose mesa in jih iz vseh strani dobro popečemo. Meso med peko začinimo s poprom in soljo.
Popečene kose mesa poberemo iz posode in jih shranimo na krožniku. V posodo stresemo čebulo in jo med mešanjem pražimo, da postekleni in se zmehča. Dodamo česen ter zelenjavo. Zelenjavo med nenehnim mešanjem pražimo še približno 5 minut, da se nekoliko zmehča. Po potrebi prilijemo še malo olja.
V popraženo zelenjavo nato vmešamo paradižnikov koncentrat. S kuhalnico dobro postrgamo po dnu, da odlepimo vse karamelizirane koščke, ki so nastali med praženjem zelenjave in peko mesa. Dodamo lovorjev list, rožmarin in timijan. Omako po okusu začinimo s soljo in mletim poprom.
Prilijemo vino in v omako položimo popečene kose mesa. Po potrebi prilijemo še toliko jušne osnove, da je meso skoraj povsem pokrito s tekočino. Alternativa jušni osnovi je lahko voda, vendar vam polagamo na srce, da uporabite dobro jušno osnovo. Počakamo, da omaka zavre, nato pa lonec pokrijemo in ga za 2-3 ure postavimo v pečico, ogreto na 170 stopinj Celzija. Če nimamo posode, ki jo lahko potisnemo v pečico, s kuhanjem nadaljujemo kar na štedilniku. Pomembno je, da omaka zgolj rahlo vre, meso pa med kuhanjem/peko večkrat obrnemo.
Jed je pripravljena, ko se meso povsem zmehča in odstopi od kosti, omaka pa se primerno zgosti. Kot rečeno, za prilogo pripravimo milansko rižoto, odlična alternativa pa je tudi polenta. Predlagamo, da pripraviš pravo polento, ki jo lahko kuhaš med pripravo glavne jedi. Dober tek!
Novinar