Pametno nakupovanje: 10 trikov za prihranek pri vsakodnevnih nakupih

Smiling woman doing grocery shopping at the supermarket and checking a long receipt, she is leaning on the full cart
Foto: cyano66 iz iStock

Vsakodnevni nakupi osnovnih živil in življenjskih potrebščin na koncu meseca znesejo precejšnjo vsoto denarja. Je pa res, da imaš ravno na tem področju lahko še veliko rezerve kar se tiče varčevanja. Pri nakupu živil, oblačil in drugih potrebščin te premišljene odločitve, načrtovanje in poznavanje nekaterih trikov lahko pripeljejo do znatnih prihrankov. S temi nasveti boš svoj proračun lažje ohranil v ravnovesju oziroma ti bo več denarja ostalo za zanimivejša življenjska področja, kot je golo preživetje 😉!

1Sezonska hrana je cenejša in boljša

Middle-age woman buying vegetables at the market
Foto: VLG iz iStock

Kupuj sadje in zelenjavo, ki je trenutno v sezoni. Takšna hrana ni le cenejša, ampak ima tudi boljši okus, običajno je prepotovala manj kilometrov in je bolj sveža. Na primer, jagode in češnje so poleti bistveno cenejše kot pozimi. Poleti pa ne kupuj pomaranč in ne išči mandarin! Poleg tega lahko sezonsko hrano kupuješ na tržnicah, kjer so cene lahko nižje kot v trgovinah.

Pri nakupu svežega sadja in zelenjave so razlike v cenah lahko ogromne. Včasih to velja tudi za razlike v kakovosti in okusu, včasih ne. Če si na tesnem z denarjem, raje izberi domače sadje in se odreci eksotičnim kosom, kot sta mango in avokado. Ali pa si postavi pravilo: če se držiš izbire sezonskega sadja, si lahko privoščiš en eksotičen in »premium« kos sadja na mesec ali štirinajst dni.

2Kupuj generične blagovne znamke

Trgovske blagovne znamke so pogosto enake kakovosti kot znane blagovne znamke, vendar so cenejše. Edina razlika je običajno izgled embalaže. Preveri, ali lahko svoje najljubše izdelke zamenjaš z generičnimi, in tako prihraniš.

3Izogibaj se predelanim in pakiranim živilom

Predelana in pakirana živila so pogosto dražja kot sveža. Poleg tega so manj zdrava in vsebujejo več konzervansov. Poskusi kupovati osnovne sestavine, nauči se nekaj preprostih receptov in končne jedi pripravi sam doma. Na ta način ne boš le prihranil, ampak poskrbel tudi za lastno zdravje. Običajno so najdražje že pripravljene jedi za eno porcijo. Sliši se priročno, a z nekaj spretnosti lahko z meal prepom sam ustvariš prav takšne jedi, ki jih nato shraniš v hladilniku ali zamrzovalniku.

4Velik nakup ni slab – ravno obratno

Veliki brezglavi nakupi so lahko pogubni za tvojo denarnico. Pametni nakupi ogromnih količin so po drugi strani način za prihranke. Večje količine živil so na enoto običajno cenejše. To še posebej velja za osnovne izdelke, kot so riž, testenine, moka, sladkor, in konzervirana hrana. Ta živila z daljšim rokom trajanja lahko skupaj s čistili in drugimi izdelki za gospodinjstvo kupiš »na zalogo«. Nakup večjih količin se posebej splača, če najdeš še popust oziroma akcijsko ceno. Če imaš prostor za shranjevanje, lahko z nakupom večjih količin dolgoročno prihraniš.

5Uporabljaj aplikacije za primerjavo cen

Obstaja veliko aplikacij, ki omogočajo primerjanje cene izdelkov v različnih trgovinah. S tem lahko najdeš najboljše ponudbe in prihraniš pri vsakem nakupu. Nekatere aplikacije omogočajo tudi sledenje popustom in akcijam, kar ti lahko pomaga načrtovati nakupovanje vnaprej.

Vendar pa ne izgubljaj ogromno časa za analizo vsakega centa, ki ga pri nakupu lahko prihraniš. Cene se splača primerjati pri nakupu dražjih izdelkov (na primer kuhinjskih aparatov, elektronike in pohištva). Sicer se splača enkrat preveriti cene, si ustvariti grobo sliko, in se nato držati splošnih načel. Na primer: sveže sadje in zelenjavo se najbolj splača kupiti v tej trgovini, konzervirane izdelke v drugi. Obe trgovini imata ugodno lokacijo, zato bom nakupoval tu.

6Dražje izdelke zamenjaj s cenejšimi alternativami

Obstajajo izdelki, kjer lahko brez večje izgube v kakovosti uporabiš cenejše alternative. Zamrznjena zelenjava je na primer pogosto cenejša od sveže in ima daljši rok trajanja. Morda nisi vedel, a zamrznjeno sadje in zelenjava sta ravno tako zdrava kot sveže. Razlog je v tem, da se vitamini in minerali pri zamrzovanju ne izgubijo ali uničijo, zelenjava in sadje pa sta zamrznjena v optimalnem trenutku zrelosti – ne čakata najprej v hladilnici, nato na trgovskih policah in na koncu še na domačem pultu.

Pri nakupu kosmičev ali žitaric za zajtrk izberi cenejše blagovne znamke brez dodanih sladkorjev. Ker so kosmiči in granole običajno zares dragi, lahko kupiš običajne ovsene kosmiče (cena je manj kot 1 € na kilogram) in sam dodaš rozine (ne kupi predpakiranih, da bodo cenejše) ter pri zajtrku narežeš še sveže banane ali drugo sadje.

Prejšnji članekSpolno prenosljive okužbe so v porastu – zakaj in zato
Naslednji članekPreventiva v sezoni viroz in uši

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.