Riž je eno najbolj osnovnih živil, ki ima pomembno mesto v globalni prehrani ljudi. Veliko ljudi zato zmotno misli, da je rižota preprosta jed, ki jo lahko pripraviš na hitro, brez posebnega znanja. V resnici je priprava popolne rižote prava umetnost in ena izmed bolj zahtevnih kuharskih tehnik. Zahteva natančnost in potrpežljivost. Rižota mora biti kremasta, riž mora imeti pravo teksturo in okus mora biti uravnotežen. Preberi si, katere so pogoste napake pri pripravi rižote, ki jih naredi vsak začetnik. Če se jim izogneš, bo končni rezultat zagotovo že nadpovprečen, do popolne rižote pa te nato loči le še veliko vaje in izkušenj.
Uporabiš napačno vrsto riža
Pri pripravi rižote ga lahko polomiš že takoj na začetku, če izbereš napačno vrsto riža. Za rižoto so primerne vrste riža z visoko vsebnostjo škroba, kot so arborio, carnaroli ali vialone nano. Te vrste riža sprostijo škrob med kuhanjem in poskrbijo za kremasto teksturo. Riž, ki se uporablja za druge tipe jedi, recimo basmati ali jasmin, ne bo dal prave strukture.
Prehitro dodaš tekočino
Pri pripravi rižote je ključnega pomena, da juho ali vodo dodajaš počasi in v več korakih. Začetniki pogosto vlijejo vso tekočino naenkrat, kar prepreči sproščanje škroba in nastanek kremaste teksture. Riž mora postopoma vpijati tekočino, da ohrani pravo gostoto.
Nenehno mešaš
Začetniki zmotno mislijo, da s pridnim mešanjem poskrbijo za bolj enakomerno kuhanje ali lepše povezovanja okusov. V resnici je pretirano mešanje lahko napaka. Riža ni treba neprestano mešati, saj lahko to povzroči razpad riževih zrn. Mešaj ravno toliko, da preprečiš, da bi se riž prilepil na dno. Pusti rižu, da počiva ter ohrani svojo obliko in teksturo.
Riža ne prepražiš
Riž moraš na začetku rahlo prepražiti na maslu ali olju, da zrna postanejo prosojna. Ta korak omogoči, da riževa zrna postopoma vpijajo tekočino. Če tega ne narediš, bo riž prehitro vpijal tekočino in se kuhal neenakomerno.
Riž razkuhaš
Rižota naj ima rahlo al dente teksturo, kar pomeni, da je riž skuhan, a še vedno relativno čvrst. Razkuhan riž postane kašast in izgubi svojo strukturo. Pazljivo spremljaj čas kuhanja in okus riža proti koncu kuhanja, da boš vedel, kdaj je ravno prav kuhan.
Ne upoštevaš temperature
Rižota zahteva stalno zmerno temperaturo. Če je ogenj premočan, bo riž prehitro vpijal tekočino in se skuhal neenakomerno. Po drugi strani pri prenizki temperaturi riž ne bo sproščal škroba, ki ustvarja kremasto teksturo. Štedilnik torej vedno nastavi na zmerno temperaturo.
Dodaš preveč sira ali masla naenkrat
Čeprav je rižota znana po svoji bogati teksturi, mora biti dodajanje sira ali masla na koncu priprave zmerno in postopno. Če dodaš preveč maščobe naenkrat, lahko rižota postane preveč mastna in izgubi svojo značilno teksturo. Prav tako masla ali sira ne smeš dodati prekmalu. Najprej posodo z rižoto odstavi z ognja, nato začni z dodajanjem sira oziroma masla. Okusi in sestavine se bodo tako lepše povezali.
Uporabiš hladno juho
Pri kuhanju rižote mora biti juha, ki jo dodajaš, vedno topla. Če dodaš hladno tekočino, boš prekinil proces kuhanja in riž se ne bo kuhal enakomerno. S tem boš torej naredil isto napako, kot če bi temperaturo na štedilniku preveč zmanjšal. Juho ves čas kuhanja ohranjaj na nizki temperaturi.
Vino hitro zliješ kar v lonec z rižoto
Če priprava rižote zahteva dodatek vina, tega ne smeš dodati prehitro in zagotovo ne neposredno na riž. Vino najprej segrej in pusti, da alkohol nekoliko izhlapi. Nato ga počasi vmešaj v riž. Neprevidno dodajanje vina lahko pusti premočan okus po alkoholu.
Pozabiš na začimbe
Začetniki pogosto ne vedo, kako soliti in začiniti rižoto. Rižota je najboljša, ko ima bogat, a uravnotežen okus, zato ne bodi preveč zadržan pri začinjanju. Predvsem na začetku ti bo najlažje, če boš začimbe dodajal postopoma in sproti okušal jed. Z nekaj vaje in izkušnjami boš razvil občutek za začimbe.
Novinar