Te je letošnje vroče poletje prepričalo v izdelavo domačega sladoleda? Prednost doma pripravljenega sladoleda je možnost, da ga popolnoma prilagodiš svojemu okusu in pripraviš tudi nenavadne okuse, ki jih sicer težko kupiš. Njegova priprava pa kljub vsemu ni tako enostavna, zato rezultat pogosto ne doseže pričakovanj. A ne obupaj: pri sladoledu še posebej velja, da vaja dela mojstra. Seveda moraš upoštevati osnovna načela in se izogniti najpogostejšim napakam, ki vplivajo na teksturo, okus in obstojnost domačega sladoleda. Tukaj je nekaj najpogostejših napak, ki se jim naslednjič skušaj izogniti.
Preveč vode v masi
Če recept vsebuje preveč vode (na primer iz sadja ali mleka z nizko vsebnostjo maščob), lahko to privede do oblikovanja kristalov ledu, zaradi česar bo sladoled trd in zrnast. Z uporabo smetane ali polnomastnega mleka ter pravilnim uravnavanjem količine tekočine lahko ta pojav preprečiš.
Preveč sladkorja, ki zniža ledišče
Sladkor ne vpliva le na okus, ampak tudi na fizikalne lastnosti sladoledne mase. Pomemben je za teksturo sladoleda, saj znižuje ledišče in tako preprečuje, da bi se sladoled spremenil v led. Preveč sladkorja lahko povzroči, da sladoled postane premehak in težko zmrzljiv. Pri pripravi sladoleda je zato razmerje sladkorja glede na recept in vrsto sestavin ključno.
Premalo maščobe
Maščoba je poskrbi za kremasto teksturo sladoleda. Če uporabljaš samo mleko z nizko vsebnostjo maščob ali rastlinske alternative brez maščob, bo sladoled bolj voden in trd. Za bogato teksturo uporabi polnomastno mleko ali smetano, ali pa izberi sestavine z visokim deležem maščob.
Nepravilno mešanje
Če nimaš stroja za pripravo sladoleda, moraš maso med zamrzovanjem večkrat ročno premešati. S tem preprečiš nastanek ledenih kristalov in dosežeš gladko teksturo. Če tega ne storiš, bo sladoled zrnast in ne bo imel želene kremaste teksture.
Izpuščanje stabilizatorjev
Stabilizatorji, kot so jajca, koruzni škrob ali želatina, lahko pomagajo pri vezavi vode in maščob ter preprečujejo oblikovanje kristalov. Če recept zahteva stabilizator, ga ne izpusti, saj bosta brez njega tekstura in trajnost sladoleda slabši. Okus sladoleda torej res lahko povsem prilagodiš lastnim željam in uporabiš poljubne dodatke, pri osnovi pa raje upoštevaj recept.
Neustrezno shranjevanje
Če sladoleda ne pokriješ, se na površini oblikuje plast ledu. Vedno uporabi neprodušno posodo in jo zapri, preden sladoled postaviš v zamrzovalnik. Prav tako ga shranjuj v najhladnejšem delu zamrzovalnika in ne v vratih, kjer temperatura niha.
Premalo časa za zamrzovanje
Po pripravi in mešanju je treba sladoled pustiti v zamrzovalniku vsaj 4 do 6 ur (najbolje čez noč), da doseže pravo konsistenco. Če ga postrežeš prehitro, bo premehak in premalo strjen. Če torej želiš goste presenetiti z domačim sladoledom, moraš o tem razmišljati vsaj dan prej.
Neuravnoteženi okusi
Pri pripravi domačega sladoleda te ustvarjalnost hitro lahko zanese – želiš si čim več vsega, končni rezultat pa je sladoled s preveč intenzivnimi in nenaravnimi okusi. Močne arome, kot so vanilija, čokolada ali sadje, je treba uravnotežiti. Po drugi strani se ti lahko zgodi, da je pripravljen sladoled brez izrazitega, prepoznavnega okusa – dobiš le »zmrznjeno smetano«. Če dodaš premalo okusa, bo sladoled medel, preveč okusa pa lahko zaduši ostale sestavine. Sedem različnih okusov sladoleda lahko pripraviš po spodnjih receptih – ravno dovolj, da dobiš občutek za nadaljnje samostojno eksperimentiranje z okusi!
Recepti za okusen sladoled, frape in sorbet pa te čakajo v prispevku.
Novinar