Veliko ljudi išče tisto »skrivno sestavino«, ki jim bo pomagala hujšati. Nekateri se zatekajo k specifičnim živilom, kot sta limona ali zelena, drugi verjamejo v prehranske dodatke, praške in tablete, nekateri mislijo, da je ključno eno izmed hranil. Slednji imajo prav! Znanstveniki so tekom 25-mesečne raziskave spremljali posameznike in identificirali dve ključni hranili, od katerih je bil odvisen uspeh diete. Ne, to ni kateri izmed vitaminov!
Beljakovine in vlaknine
Po 25-mesečnem obdobju se je izkazalo, da so bili pri izgubi telesne teže najuspešnejši udeleženci, ki so zaužili večje količine beljakovin in vlaknin. Najuspešnejših 41 odstotkov udeležencev je v povprečju izgubilo 12,9 odstotkov telesne teže tako, da so sledili individualiziranemu prehranskemu načrtu, ki je temeljil na izobrazbi in trajnih spremembah. Preostali udeleženci (torej preostalih 59 odstotkov) so v povprečju izgubili dobra dva odstotka izhodiščne teže. Vsi udeleženci raziskave so najprej sodelovali v izobraževalnem programu s področja prehrane. Personalizacija in fleksibilnost sta bila ključna pri zasnovi prehranskega plana, ki so se ga udeleženci lahko držali daljše časovno obdobje. Celotna raziskava je bila objavljena v znanstveni reviji Obesity Science and Practice.
Individualizirani program izboljšanja prehrane
V raziskavi je sodelovalo 22 posameznikov v starosti 30 do 64 let. Od tega je bilo devet moških in trinajst žensk. Vsi sodelujoči so že pred tem vsaj dvakrat poskušali shujšati. Poleg višje telesne teže so imeli tudi druge zdravstvene zaplete: 54 odstotkov udeležencev je imelo povišan holesterol, 50 odstotkov je trpelo za težavami skeleta, 36 odstotkov pa povišan holesterol in/ali spalno apnejo. Udeleženci raziskave so sodelovali pri Individualiziranem programu izboljšanja prehrane (angleško The Individualized Diet Improvement Program), na kratko iDip. Ta je vključeval intenzivna izobraževalna predavanja s področja prehrane, s čimer so se sodelujoči izobrazili glede ključnih hranil. To jim je omogočilo, da so ustvarili oseben načrt hujšanja, ki je bil varen in učinkovit. Ravno fleksibilnost in personaliziran pristop naj bi poskrbela, da so lahko posamezniki izgubili odvečne kilograme in ohranili svojo novo težo. Temelja programa iDip sta višji vnos beljakovin in vlaknin ter skupen vnos največ 1.500 kalorij dnevno.
Sodelujočim je pomagala vizualizacija podatkov
Ekipa, ki stoji za programom iDip, je v skladu s prehranskimi priporočili oblikovala unikatno orodje za vizualizacijo kvantitativnih podatkov. Ta prikazuje gostoto beljakovin in vlaknin v živilu glede na kalorijsko vrednost. Poleg tega posameznikom predlaga ciljne vrednosti za vsak posamezen obrok. Udeleženci raziskave so kot izhodišče vzeli živila, ki jih sicer redno uživajo. Nato so ustvarili lasten plan, ki je poskrbel za višji vnos beljakovin (okrog 80 gramov dnevno) in vlaknin (okrog 20 gramov dnevno).
Korelacija je močna
Raziskovalci so spremljali prehranjevalne navade sodelujočih in njihovo telesno težo. Potrdili so močno korelacijo med odstotkom zaužitih vlaknin in beljakovin ter izgubo telesne teže. To pomeni, da je za varno in učinkovito izgubo kilogramov ključen visok vnos beljakovin in vlaknin ter nižji energijski vnos. Med izgubo telesne teže je izredno pomembno tudi ohranjanje puste mišične mase. To postane še posebej velik problem pri posameznikih, ki posežejo po zdravilih za hujšanje. Stranska učinka vse bolj priljubljenih zdravil za hujšanje sta namreč ravno izguba kostne in mišične mase. Povišan vnos beljakovin lahko te posledice prepreči. Kakšna je vloga vlaknin pri izgubi kilogramov in ohranjanju zdravja, si oglej v posnetku.
Depresija prepreči uspeh diete
Sedem sodelujočih je bilo diagnosticiranih z depresijo. Ti udeleženci so tekom raziskave v povprečju izgubili le 2,4 odstotke svoje telesne teže. Pri udeležencih, ki niso trpeli za depresijo, je ta odstotek znašal 8,39. Drugi faktorji, kot so različna bolezenska stanja, starost ali spol, na uspeh diete niso imeli vpliva.
Za dolgoročni uspeh je ključen rezultat prvih treh mesecev
Povprečna maščobna masa udeleženca je na začetku programa znašala 42,6 kilogramov, po 15 mesecih pa 35,7 kilogramov. V povprečju so udeleženci obseg pasu v prvih devetih mesecih zmanjšali za 7 centimetrov, v 15 mesecih pa za 9 centimetrov. Raziskovalci pa so odkrili še eno zanimivo korelacijo: med izgubljenimi kilogrami po treh mesecih in po 12 mesecih. Udeleženci, ki so že v prvih treh mesecih prišli do spodbudnih rezultatov, so bili tudi po 12 mesecih uspešnejši od preostalih. Raziskovalci menijo, da so nekateri udeleženci že v prvih mesecih uspešno razvili trajne spremembe prehranjevalnih navad. Ti so tudi v kasnejših mesecih nadaljevali z uspešno izgubo kilogramov. Tisti, ki so imeli na začetku težave pri vzpostavitvi zdravih prehranjevalnih navad, pa tudi v kasnejših mesecih niso uspeli napraviti spremembe. Zgodnji uspeh diete pa bi lahko na udeležence vplival tudi psihološko in jim vlil dodatno motivacijo za sledenje programu.
Novinar