Nekoč je nekdo v roki držal kozarec rdečega vina in rekel: »Veš, kaj bi to naredilo še boljše? Če bi bilo vroče in polno sladkorja.« In zdaj ga imamo – kuhano vino.
Legenda pravi, da kuhano vino izvira iz časa starih Grkov, kot način za uporabo ostankov vina in s tem preprečevanje odpadkov. V viktorijanskem obdobju so ga začeli povezovati z božičem, s čimer ga delno povezujemo še danes.
Kuhano vino strežejo v času hladnejših mesecev po vsem svetu in je hkrati enostaven za pripravo doma. Obstaja nešteto receptov za kuhano vino, a na koncu je potrebno le najdi kombinacijo vina, sadja in začimb, ki ustrezajo tvojemu okusu.
Če boš upošteval nasvete in se ob tem še zabaval, boš na koncu zagotovo dobil izjemno kuhano vino.
Pri izbiri vina se drži zlate sredine, kar se tiče cene in kakovosti. Cenejše in manj kvalitetnejše vino lahko vpliva na končni okus, prav tako pa ni potrebno izbrati najdražjega vina, saj se bo okus porazgubil med vsemi dodatki. Uporabi torej osnovno, vsakodnevno vino.
Začimbe so nedvomno najbolj kreativen in svoboden del priprave kuhanega vina. Najpogosteje uporabljene začimbe so cimet, janež, piment in klinčki, poigraš pa se lahko tudi s svežim ingverjem, muškatnim oreščkom, stroki vanilje… Tu je priložnost za poskuse in napake, saj je precej težko preveč zamočiti.
Čaj, sadje, med, sladkor, sirupi, alkohol… Vse to so fantastični dodatki h kuhanemu vinu. Vse je odvisno od osebnih želja in preferenc ter tega, kaj imaš pri roki.
Kuhano vino se seveda vedno pije toplo, nikoli pa ne želimo, da je prevroče. Če ga zavremo, bomo zraven zavreli tudi ves alkohol, sladkorji pa bodo karamelizirali. Kuhaj ga torej na nizki temperaturi – vsaj 10 minut, da se počasi segreje in zmeša z vsemi začimbami.
Večji del populacije si ob omembi kuhanega vina predstavlja rdeče vino. A suha, kisla bela vina so prav osvežilna alternativa. Začni z rizlingom, dodaj sladkor in kardamom in že imaš super osnovo za belo kuhano vino. Nadaljuj po lastnem okusu in občutku.