V ospredje vse pogosteje stopa zdrav način življenja. Ljudje počnejo različne stvari, da bi tem standardom ugodili. Eden od njih je tudi pitje vode. Vseeno pa se občasno zgodi, da ljudje v svoji želji po zdravju pretiravajo in to lahko pripelje tudi do zastrupitve z vodo, če le te popijemo preveč. Kaj vse moramo vedeti o zastrupitvi z vodo?
Kako pride do zastrupitve z vodo?
Telo za svoje normalno delovanje potrebuje tekočine. Vsaka celica v telesu je odvisna od vode, zato je pomembno, da smo v vsakem trenutku dovolj hidrirani. Hidracija pa ima tudi svoje omejitve. Telo namreč ob preveliki količini vode v telesu le to s pomočjo ledvic začne odvajati. V ledvicah imamo posebne strukture, ki prefiltrirajo kri in izločijo tisto, česar imamo preveč v telesu.
Vendar pa so te strukture iz telesa sposobne odstraniti le med 0,8 in enim litrom vode na uro. Če torej v telo spravimo preveč tekočin na enkrat, se voda začne zadrževati v telesu. Zaradi tega pride do porušenja elektrolitskega ravnovesja in redčenja krvi. To pa lahko vodi celo do otekanja možganov in posledično smrti.
Simptomi zastrupitve z vodo
Prvi simptomi, ki se bodo pojavili so zelo nespecifični, to so glavobol, slabost in bruhanje. Resnejši simptomi, ki spremljajo zastrupitev pa so:
- zmedenost,
- mišična oslabelost in krči,
- zvišan krvni tlak, ki je posledica nabiranja tekočin v žilah,
- dvojni vid,
- motena senzorika,
- težave z dihanjem.
Če ne ukrepamo lahko pride nabiranja tekočine v lobanji, čemur pravimo edem. Edem zavzame prostor v lobanji in povečuje tlak. To lahko vpliva na možgansko deblo in povzroči težave z delovanjem možganov. V najhujših primerih pa lahko povzroči poškodbe možganov, komo in celo smrt.
Vzroki za zastrupitev z vodo
Da bi uspeli popiti toliko vode, da pride do zastrupitve je precej redko. Vendar pa se lahko zgodi pri športnikih po težjih treningih, pri vojaških treningih in pri ljudeh, ki imajo različna duševna obolenja. V zadnjih letih pa je lahko pomemben vzrok tudi obsedenost z zdravim načinom življenja. Med športniki so najbolj na udaru ljudje, ki se ukvarjajo z dlje trajajočimi športnimi aktivnostmi, visoko intenzivnimi športi in športniki, ki trenirajo v vročih klimatskih razmerah.
Med duševnimi motnjami je najpogostejši vzrok stanje, ki ga imenujemo psihogena polidipsija. Takšna oseba kompulzivno pije vodo. Velik dejavnik tveganja pa je lahko tudi shizofrenija.
Koliko vode je preveč vode?
Koliko vode je preveč vode, je vprašanje, na katerega je težko dati točen odgovor. Ledvice so neverjeten organ, ki je sposoben vsak dan izločiti tudi med 20 in 28 litrov vode, vendar v eni uri ne več kot 1 liter vode. Naslednji pomembni faktorji pa so konstitucija človeka, spol, delovanje ledvic in drugi dejavniki.
Najpogosteje pride do težav, če oseba spije preveč vode v krajšem časovnem obdobju. To pomeni, da spije nekje med 3 in 4 litre vode v kratkem časovnem obdobju.
Seveda pa imamo tudi naravne mehanizme, ki nas pri tem omejujejo. Eden od teh je občutek lažne sitosti in napihnjenosti, ki preprečuje, da bi pili še naprej.
Voda je pomembna
Koliko vode mora popiti posameznik je odvisno od mnogih faktorjev. Poleg spola, telesne teže in fizične aktivnost, je potrebno upoštevati tudi klimo v kateri posameznik živi. Telo za pravilno delovanje potrebuje tekočino in prav je, da pijemo dovolj, da nismo žejni. Vseeno pa se izkaže, da pogosto preveč poudarjamo pitje vode. Telo namreč s pomočjo ledvic in žejo uravnava količino tekočine, ki jo moramo zaužiti. Pri pitju vode tako velja enako načelo kot pri vseh drugih stvareh v življenju: zmernost.
Zastrupitev z vodo je precej redko stanje, ki pa lahko prizadene predvsem športnike in vojake. Dobro priporočilo za tiste, ki so v tem poklicu je, da naj ne spijejo več kot 1 liter tekočine na uro in se tako povsem izognejo tveganju za, to nekoliko nenavadno, zastrupitev.
Novinar