Ko danes vprašamo milenijce, česa se bojijo, so odgovori pogosto povezani s kariero in financami. Vendar največja nevarnost preti drugje in sicer na zdravju oziroma prekomerni temperaturi ozračja. To bo v prihodnosti vplivalo predvsem na starejše.
Starejši bodo vedno bolj izpostavljeni vročini
Izpostavljenost starejših vročini se bo do leta 2050 vsaj podvojila na vseh celinah, kaže študija, ki poudarja skupno tveganje, ki ga predstavljata segrevanje sveta in staranje prebivalstva.
V primerjavi z današnjim dnem bo dodatnih 250 milijonov ljudi, starih 69 let ali več, izpostavljenih nevarnim ravnem vročine, torej 37,5 °C. Dokument je opozoril, da bo to verjetno ustvarilo žarišča biološke in socialne ranljivosti z vse večjimi koncentracijami starejših odraslih in ekstremnimi visokimi temperaturami.
Vpliv na zdravstvene sisteme in globalno neenakost bo ogromen, opozarja članek, objavljen v Nature Communications, ker so starejši ljudje bolj občutljivi na visoke temperature. Prebivalstvo, ki bo najbolj prizadeto, pa je običajno na bolj vročem in revnejšem svetovnem jugu.
Prebivalstvo se stara
Svetovno prebivalstvo se stara z izjemno hitrostjo. Do sredine stoletja naj bi se število ljudi, starih 60 let ali več, podvojilo na 2,1 milijarde, kar bo več kot vsak peti prebivalec planeta. »Dve tretjini jih bosta živeli v državah z nizkim in srednjim dohodkom, kjer so ekstremni podnebni dogodki še posebej verjetni,« napoveduje raziskava.
Trendi staranja so najbolj izraziti v Evropi, kjer bo do leta 2050 četrtina ljudi starejših od 69 let, in Severni Ameriki, kjer jih je v tem razredu petina. Toda v smislu absolutnih številk bo Azija in Afrika doživela večji porast, ker je njuno prebivalstvo veliko večje. Te celine so tudi bolj vroče in revnejše, zato bodo soočene s precej večjimi bremeni.
Človeško telo ima s staranjem zmanjšano sposobnost termoregulacije. Starejši ljudje imajo tudi večjo verjetnost, da bodo imeli kronične bolezni, kot so težave s srcem in dihali, ki poslabšajo tveganje izpostavljenosti vročini. Večji delež je fizično slabotnih, živijo sami in so odvisni od zdravil, ki povzročajo dehidracijo, kot so diuretiki, odvajala in bumetanid (ki zmanjša odvečno tekočino v telesu).
Starejši težje prenašajo vročino
V nedavnih vročinskih valovih je bilo število smrtnih žrtev običajno višje med starejšimi ljudmi, zlasti tistimi z omejeno mobilnostjo ali tistimi v zaščitenih stanovanjih z neustrezno klimatsko napravo. Med primeri, ki jih navaja časopis, so smrt 3500 starejših odraslih v vročinskem valu leta 2015 v Indiji in Pakistanu, visoka stopnja umrljivosti med starejšimi v evropskem vročinskem valu leta 2022 in smrti stanovalcev v domu za ostarele na Floridi po izpadu električne energije v 2017.
Prejšnje podnebno-demografske študije tveganja so obravnavale številke na nacionalni ravni. Novi dokument je ponudil podrobnejšo analizo številk na podnacionalni ravni. To je pomembno, ker se podnebni vplivi zelo razlikujejo od regije do regije znotraj države, zlasti v geografsko velikih in naseljenih državah, kot so Kitajska, Indija in Indonezija. Izmerila je tudi kumulativno izpostavljenost dolgotrajnim visokim temperaturam in akutno izpostavljenost kratkim obdobjem ekstremne vročine.
Novinar