Nosečnost povzroči osupljivo telesno ter čustveno preobrazbo, vendar kljub vsem splošnim informacijam, še vedno obstajajo nekatere spremembe, o katerih se ne govori in ženske pogosto presenetijo, ko same prvič zanosijo.
Nosečnost običajno traja devet mesec od spočetja do rojstva otroka. Od tistega trenutka, ko se jajčece oplodi in se v maternici prične razvijati plod, se v ženskem telesu začnejo odvijati procesi in spremembe, ki ne minejo neopažene.
9 sprememb v nosečnosti, za katere najbrž še nisi slišala
1Jutranja slabost ni prisotna samo zjutraj
Jutranja slabost se lahko kljub svojemu imenu pojavi kadar koli v dnevu (podnevi ali ponoči). Nekatere nosečke doživljajo slabost samo zjutraj, druge preko celega dneva.
2Nosečniški možgani
Mnoge ženske poročajo o tako imenovani nosečniški pozabljivosti.
Zaradi hormonskih sprememb in pogosto pomanjkanja kakovostnega spanja (poleg tega pa je 100 % osredotočenost na prihajajočem dojenčku) nosečke doživljajo pozabljivost in »meglo« v možganih.
3Čudne sanje
Nosečke pogosto doživljajo zelo žive, bizarne ali moreče sanje.
Takšne izkušnje sanj strokovnjaki povezujejo s hormonskimi spremembami, tesnobo zaradi prihajajočega poroda in skrbi zaradi sprememb (»Ali bova zmogla?«), ki jih bo prinesel dojenček.
4Kožne spremembe
Nosečnost lahko povzroči različne kožne spremembe, vključno z »nosečniškim sijajem«, aknami, temnenjem kože (melazma), srbečico, strijami in pojavom temne črte po trebuhu (linea nigra).
5Večja stopala
Mnoge nosečke občutijo otekanje stopal in gležnjev, nekaterim pa se lahko poveča celo številka čevljev, včasih za trajno. Posledica kombinacije zastajanja tekočine in ohlapnosti tkiv.
6Čutila
Nosečnost lahko okrepi osnovne človeške čute, zlasti voh in okus.
Zaradi tega lahko nekatera priljubljena živila – vonjave, v katerih je ženska pred nosečnostjo uživala, postanejo neprivlačne ali celo ogabne.
Večina nosečnic razvije tudi nenavadna prehranska hrepenenja, ki lahko trajajo celo nosečnost.
7Popadki Braxton Hicks
Pogosto jih imenujejo kar »vadbeni popadki«, kažejo pa se kot manjši krči, ščipanje ali zbadanje.
Z njimi se telo nosečke pripravlja na porod, ko se njeno telo bliža koncu nosečnosti. Vendar to niso pravi porodni popadki, čeprav jih marsikatera nosečka lahko zamenja zanje.
8Spremembe v rasti las
Med nosečnostjo mnoge ženske opazijo, da njihovi lasje postanejo gostejši in polnejši.
Gost in lep nosečniški las se pripisuje hormonskim spremembam, ki upočasnijo izpadanje las. Vendar pa ženske po porodu običajno doživijo nasprotje – poporodno izpadanje las, ko lasje preidejo v fazo izpadanja.
9Zobje
Nosečnost lahko negativno vpliva na zdravje zob in dlesni.
Že pred nosečnostjo, med nosečnostjo, pa je še toliko bolj pomembno, da ženska vzdržuje dobro ustno higieno. Redni zobozdravstveni pregledi so bistveni za zdravje nosečke in ploda.
Socialna delavka, ki se še vedno rada uči, veliko bere in predvsem piše (avtorica dveh knjižnih uspešnic). Lepo vabljeni k branju moje vsebine na spletnem portalu za starše in tiste, ki to šele postajate.